Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Zveřejňování tzv. neplatičů DPH je přenos odpovědnosti státu na podnikatele

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) vyjadřuje zásadní nesouhlas se zveřejňováním tzv. neplatičů DPH a považuje jej za návrat do 70.let minulého století.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR je zásadně proti tomu, aby vznikaly jakékoliv černé listiny tzv. neplatičů DPH.  Ministerstvo financí se chystá zveřejnit seznam desítek tisíc subjektů, které neodvedly DPH s tím, že každý odběratel těchto „hříšníků“ na sebe automaticky přebírá odpovědnost za její odvod, v případě že tak dlužník neučiní. 

Zveřejňování černých listin a přenášení povinnosti zaplatit DPH na obchodní partnery nejenže nepřinese státu kýžené miliardy, ale vnese do obchodování zmatek, nedůvěru a podnítí stovky soudních sporů. To v důsledku může znamenat snížení obchodních aktivit a naopak pokles výběru daní.  Řád nenastavíme veřejným lynčem“, uvedl předseda asociace Karel Havlíček. 

Černá listina by se jmény hříšníků měla začít plnit od ledna příštího roku. Zapotřebí je k tomu už jen to, aby poslanci a senátoři během příštích týdnů zvedli ruce pro novelu zákona o DPH, jež institut „nespolehlivého plátce" zavede. 

Co je však zcela nepřijatelné, je další evidentní zátěž podnikatelů. "Nejsem si jista, jaká je představa zákonodárců o fungování v praxi, ale z návrhu de facto vyplývá, že bude nutné před každou platbou každé faktury na webu finančního ředitelství ověřovat, zda tam daný účet našeho dodavatele "nevisí" či se tam zrovna neobjevil. Jde o zcela absurdní stav, na nějž má málokterá firma kapacity. Podnikatelé se tak opět stávají v podstatě rukojmími neschopnosti české administrativy zvládat své úkoly tak, aby nezatěžovali nadměrně běžné firmy a podnikatele, a nechali jim tak prostor vykonávat jejich předmět podnikání", sdělila Pavla Břečková, ředitelka brněnské strojírenské firmy AUDACIO. 

AMSP plně respektuje, že neplatiči DPH musejí být postiženi. Finanční úřady ale disponují dostatkem nástrojů, jak daně vymáhat a nemohou se tedy zbavovat odpovědnosti za jejich výběr. Přenos odpovědnosti nedopadne na ty nezodpovědné, ale naopak na poctivé podnikatele, což je zcela nepřípustné“, dodává Karel Havlíček.

 Toto stanovisko vydala AMSP dne 10.9.2012 formou tiskové zprávy do médií.


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« leden »
  Po Út St Čt So Ne
1     1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31    

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.