Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Z malých obcí mizí obchody, služby, církev i školy: AMSP ČR jednala s kardinálem Dominikem Dukou o vzájemné podpoře

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, která hájí zájmy nejširší skupiny malých firem, byla na Arcibiskupství pražském dne 9.9.2014 přijata hlavním představitelem katolické církve kardinálem Dominikem Dukou. Setkání se za podnikatele zúčastnili předseda Asociace Karel Havlíček a generální ředitelka Eva Svobodová. Jednalo se o průlomové jednání, v rámci kterého zástupci malých firem nastartovali dlouhodobý trend spolupráce a vzájemné podpory v rámci udržení infrastruktury obcí a malých měst.  

Z venkova, kde žije přibližně třetina tuzemské populace, se obyvatelé začínají stále více stahovat do měst. I když zatím nelze hovořit o hromadném vylidňování, jako je tomu například ve Španělsku, Portugalsku nebo Francii, kde lze za pár desítek tisíc euro koupit skanzeny ještě nedávno funkčních obcí, je zcela patrné, že vesnice pod 50 obyvatel jsou ohroženy. Karel Havlíček k tomu dodává: „Chceme-li zachovat aktivní život na vesnicích, je nezbytné aby tam fungoval obchod, hospoda, řemeslo, kostel a škola. Bohužel všechny tyto „instituce“, které tvoří jejich základ, se z nich vytrácejí. Role mikropodnikatelů v regionech se jednoznačně posouvá z úrovně ekonomické do oblasti sociální, primárním cílem musí být udržet jejich činnosti, teprve poté diskutujme o výši daní. Role katolické církve v regionech je nezpochybnitelná a její úloha pro udržení života na malých obcích bude rovněž důležitá. Vylidňování regionů je vážný celoevropský problém, který se začíná stávat důležitým tématem i v tuzemsku.“  

Česká republika je přitom tradičně v regionech velmi silná a nepřiměřený exodus obyvatel do velkých měst by mohl příští generaci přinést velké problémy. Klíčem je posílení soběstačnosti obcí prostřednictvím rodinných firem, drobných řemesel a služeb nebo třeba zemědělských farem. „Posílit se musí zejména malé a střední firmy a samozřejmě i služby, jako je doprava, možnost vzdělání či kulturního vyžití,“ komentuje stav vesnic Petr Wija z fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.  Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR proto mobilizuje ke spolupráci a začíná v regionech představovat svoje projekty Fandíme řemeslu, Svou cestou, Podnikavá žena, Malý obchod nebo Rodinná firma. Podporuje současně projekt Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy Malá škola a projekt tzv. pojízdných knihoven. „Věřím, že všichni politici už konečně pochopí, že mikropodnikatelé, zejména OSVČ působící na vesnicích, již nikdy nebudou přínosem ekonomickým, ale že jsou základem sociálního smíru v regionech. Varujeme před jakoukoliv manipulací s daňovými paušály nebo jinými odvody, je to neprozíravé a může se nám to vymstít“, dodává Karel Havlíček. „Spolupráce s církví je logická, chceme-li udržet mikroregiony, je nutné, aby k nim všichni posilovali vztah. To nelze bez  vzájemného respektu. S panem kardinálem jsme dohodli širší spolupráci, založenou na vzájemné podpoře a průběžné výměně informací o stavu regionů s tím, že během následujících třech měsíců zkonkretizujeme spolupráci např. v oblasti vzdělávání, správy majetku apod.“, shrnuje jednání Eva Svobodová.

 
Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« květen »
  Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.