Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Vycházky u nemocenské budou omezeny

Délka takzvaných vycházek při pracovní neschopnosti nebude moci přesáhnout šest hodin denně. Zároveň má nově platit, že lidé se musí vrátit domů nejpozději do sedmi večer. S návrhem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka souhlasila ve středu 20.7.2011 vláda, když schválila novelu zákona o nemocenském pojištění. Změna má platit od roku 2012, ještě ji však musí schválit poslanci.

Dosud může ošetřující lékař rozhodnout o délce i času vycházek podle svého uvážení. Zákon jim nezakazuje, aby povolili vycházky bez omezení, pokud to zdravotní stav pacienta a stanovený léčebný režim připouštějí.

Ministerstvo tak reaguje zejména na podněty zaměstnavatelů, kteří teď údajně nemohou kontrolovat zaměstnance, pokud jim lékař povolil prakticky celodenní vycházky.

Novela navíc výslovně stanoví povinnost, podle níž musí zaměstnanec "poskytnout nezbytnou součinnost k provedení kontroly, zejména označit potřebnými údaji místo pobytu v době pracovní neschopnosti tak, aby bylo možné kontrolu provést".

Maximálně šest hodin denně

I nadále má platit zásada, že vycházky může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu pacienta a který nenarušuje stanovený léčebný režim.

Drábek však navrhuje omezit jejich celkovou dobu na maximálně šest hodin denně, přičemž se budou moci uskutečnit pouze mezi 7. a 19. hodinou. Konkrétní časový úsek určí lékař. Ministerstvo argumentuje, že součástí "nemocenské" je také klidový režim, který přispívá k obnovení pracovní schopnosti.

Ministerstvo v návrhu novely uvádí, že neúměrně široký rozsah vycházek - včetně aktivit během nich vykonávaných - nebo vycházky povolované ve večerních a nočních hodinách nepřispívají k obnovení pracovní schopnosti a vzbuzují pochybnost o biologické důvodnosti dočasné pracovní neschopnosti.

Výjimky až po třetím měsíci

Určitou výjimku navrhuje ministerstvo jen "v lékařsky odůvodněných případech", a to nejdříve po uplynutí tří měsíců dočasné pracovní neschopnosti.

Tato výjimka má umožnit, aby si sám pacient zvolil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Nicméně i v takovém případě se bude muset vejít do šestihodinového denního limitu, stejně jako do času mezi 7. a 19. hodinou.

Podle návrhu má jít o případy, kdy probíhající léčba, její vedlejší účinky nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují, aby pacient využil pevně stanovenou dobu vycházek.

Ministerstvo upřesňuje, že půjde především o duševní a onkologická onemocnění, kde je léčebný režim poměrně náročný jak časově, tak svým dopadem na práce neschopného člověka.

Tuto výjimku bude moci ošetřující lékař udělit až po předchozím písemném souhlasu správy sociálního zabezpečení. Výjimka může trvat maximálně tři měsíce, nicméně lze ji poté udělit i opakovaně, tedy i na celkovou dobu přesahující tři měsíce.

Nově má hrozit i výpověď

Zaměstnavatelé mají od roku 2012 dostat i silnější zbraň proti lidem, kteří "zvlášť hrubým způsobem" poruší povinnost zdržovat se během pracovní neschopnosti v místě pobytu nahlášeném lékaři.

Zákoník práce se má totiž rozšířit o nový výpovědní důvod. Návrh nyní projednává sněmovna, zatím jej schválila v prvním čtení.

Beze změny má zůstat dosavadní povinnost, aby člověk během nemocenské dodržoval i stanovený léčebný režim celkově - tedy zejména zákaz určitých aktivit či přílišné fyzické zátěže obecně nebo zákaz určitých jídel. Tato povinnost se samozřejmě vztahuje i na dobu vycházek.


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« červen »
  Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.