Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


„Víte, že revize MUSÍ DĚLAT KAŽDÝ, kdo podniká?

Víte, že každý podnikatel je trestně-právně zodpovědný za revize na svých technických zařízeních? Budete-li ale zodpovědní, chtějte po svých pojišťovnách SLEVY za pojištění zařízení či nemovitostí. Dovozci či objednatelé strojů a zařízení podceňují prohlášení o shodě „CE“ a riskují tak pokuty a odstavení zařízení.

Problematika revizí zařízení, které každodenně používáte Vy i Vaši zaměstnanci je v celé skupině bezpečnosti práce nejméně diskutována a neprávem opomíjena.

Nikdo z nás si asi nevede statistiku, kolik času strávíme studováním norem či zákonů v oblasti revizí, nebo kolik nás stojí nástroje k naplnění všech legislativních požadavků, ale věřte, že o žádné zanedbatelné finanční prostředky nejde. Povinnosti vykonávat revize na většině zařízení nám nařizuje zákon, a my jako zaměstnavatelé jsme nuceni je dělat i v rámci zákoníku práce. Málokdo však ví, že jsme za to také trestně-právně zodpovědní a pokud nenaplníme literu zákona a tím ohrozíme zdraví či majetek osob, nejen, že nám pojišťovna bude minimálně krátit plnění, ale také nás mohou legitimně zavřít. Máme-li kvalifikované spolupracovníky, můžeme na ně část právní zodpovědnosti přenést formou pověřovací listiny a plné moci, ale trestní zodpovědnost zůstane vždy na nás, na majitelích.

Další otázkou, kterou si musíme položit je, zda řádně a kvalifikovaně školíme obsluhy zařízení, které používáme pro vytváření našich zisků. Dlouhodobá praxe ukazuje, že vlastně ani nevíme koho, jak a proč máme proškolit, kdo to může udělat a jaký o tom má být záznam. Pokud se pak něco stane, právo bude téměř vždy na straně zaměstnance a my jakožto majitelé zařízení se budeme zpovídat ze zanedbání povinností a v horším případě i zaplatíme veškeré zdravotní a soudní výlohy.

My, kdož kupujeme výrobní stroje a zařízení předpokládáme, že nám je dodavatelé dodají se všemi příslušnými dokumenty a v provedení, které splňuje nejen evropské, ale také české požadavky pro provoz. Realita je ovšem jiná, a to především u výrobků ze zemí tzv. třetího světa, kde pojem „Prohlášení o shodě“ viděli z vlaku, ale klidně zařízení označí „CE“. Kdo z nás, je schopen dodavateli či prodejci zařízení přesně vyspecifikovat to, co by měl dodat a jak by to mělo vypadat? Jsem přesvědčen, že jen velmi málo z nás. O to větší bude naše překvapení, při kontrole ČOI či pracovním úrazu.

Všichni si vedeme řádně svá účetnictví, doklady od výrobků, bezpečnostní listy a podobně, ale kdo z nás má provozní dokumentaci k zařízením, která vlastníme či provozujeme. Většina z nás, kdo nemá poradenské firmy či zaměstnance s příslušnou kvalifikací, ani nevíme, co znamená pojem provozní dokumentace a jak má vypadat, natož abychom ji měli. Přijde-li pak na kontrolu orgán státní správy a bude-li ji vyžadovat, zaplatíme nejspíše pokutu a následně si ji budeme muset pořídit. Není zbytečné utrácet naše peníze za pokuty?

Měli bychom se o revize a vše s nimi spojené více zajímat a nebrat je jen jako drahý papír či nutné zlo, ale především jako ochranu nás samých a těch, kdo pro nás pracují. Vždyť již dnes máme možnost si nechat část peněz, které za revize utratíme vrátit zpět od pojišťovny v podobě slevy na pojištění našich zařízení a nemovitostí. Ano, není to zadarmo, ale co dnes je, a uvážíme-li, kolik prostředků nás stojí provoz našich firem je částka za revize tou méně podstatnou. Myslím, že za klidnější spánek a pocit toho, že to co budujeme, nám například neshoří, to určitě stojí.

Autor článku:
Ing. Martin Šturma, gestor revizí vyhrazených technických zařízení


AMSP ČR zvažuje online školu nebo semináře na toto téma pro své členy. V případě Vašeho zájmu prosím napište stručně na amsp@amsp_cz. Děkujeme.

  


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« červen »
  Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.