Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Stanovisko AMSP ČR k návrhu zavedení nemocenského a důchodového pojištění u dohod o provedení práce nad 5.000 Kč měsíčně

K tomuto návrhu zákona, který připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, se staví AMSP ČR zamítavě. Lze pochopit, že stát hledá jakýkoli další zdroj k zalepení děr rozpočtů, ale směr zvyšování odvodů plynoucích z pracovních poměrů, jakož i DPP není šťastný hned z několika důvodů:

 • Již takto je v ČR výrazně větší celkové zdanění práce (vč.odvodů) než v Evropě, ale jsme i nad celosvětovým průměrem
 • Flexibilita (malá administrativa, rychlost) tohoto nástroje (DPP) se tím zcela vytrácí.
  Vhodnějším řešením by bylo spíše hledat, kde se plýtvá a kudy ze zdravotního a dalších pojištění utíkají zdroje, než snížit flexibilitu pracovního trhu jakýmsi dalším zdaněním. 

  DPP (dohoda o provedení práce) je jedním z nemnoha flexibilních nástrojů, jenž zákoník práce podnikům a živnostníkům umožňuje. Jeho dalším znevýhodněním se skutečně riziko šedé ekonomiky zvýší, čímž stát reálně přijde navíc i o daň z příjmu, která se nyní z DPP platí.
  Pracovní síla v Česku není levná a zákoník práce potřebuje velmi výrazné změny k tomu, aby odpovídal ekonomických trendům a nedusil podnikání v ČR. 

  S návrhem nelze souhlasit, jde totiž často o nárazovou, popř. specializovanou práci, jejíž ohodnocení může být snadno výrazně vyšší než 5.000,- Kč, avšak zdaleka se neopakuje každý měsíc v roce. Bude-li zaměstnanec či zaměstnavatel chtít, lze se pojištění snadno vyhnout fiktivním rozložením dané činnosti do vícero měsíců. Jde však o řešení nedůstojné a je škoda, že zákonodárce k takovým krokům podnikatelské prostředí nepřímo směřuje.  
  Nejde primárně o pravidelnou činnost vykonávanou každý měsíc. Návrh v této podobě je opět spíše honem na čarodějnice vytrženým z kontextu spíše než promyšlenou koncepční záležitostí. Problém je v principu zpojištění této formy práce. DPP je jedním z velmi mála flexibilních nástrojů jinak velmi rigidního a zastaralého ZP, který snižuje konkurenceschopnost českých firem. Za podmínek daných současným ZP každý podnikatel velmi pečlivě zvažuje přijetí kmenových zaměstnanců. Stát tímto eliminuje i ty nejdrobnější prvky flexibility silně sešněrovaného trhu práce, čímž v důsledku přispívá k vyšší nezaměstnanosti.
  Zaměstnavatelé budou tak ještě obezřetnější při výběru spolupracujících partnerů (jímž osoba s DPP je). Část z nich, kteří mají možnost, bude realizovat mnohé práce mimo Česko, kde jsou podmínky k výkonu podnikatelské činnosti příznivější (což není až tak obtížné). A konečně, určitá část zaměstnavatelů (často na popud samotných zaměstnanců DPP) se pochopitelně pokusí tento nekoncepční návrh obejít, těch cest se najde více.


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« červen »
  Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.