Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Rozšiřování mýta zatíží podnikatele a živnostníky

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) nesouhlasí s návrhem ministerstva dopravy o zpoplatnění některých silnic 1. třídy výkonovým zpoplatněním, které má vláda projednat již toto pondělí. Jakékoliv rozšiřování mýta do regionů přinese další zátěž pro regionální živnostníky bez výraznějšího efektu pro stát. S ohledem na právě vyhlášený Rok venkova 2017, který má podporovat podnikatelský ruch na venkově, by to byl naopak krok proti zájmům tamních malých podnikatelů.

Předkládaný návrh rozšiřování mýta o 900 km regionálních silnic nebyl podroben širší diskusi rozhodujících podnikatelských svazů nebo samotných dopravců. Na rozdíl od dálnic se mýtné na silnicích nižších tříd nevybere od tranzitujících těžkých kamionů, ale od dodávek a malých nákladních automobilů, tedy skupiny malých podnikatelů, kteří zajišťují základní obslužnost regionů.

Naše asociace letošek vyhlásila Rokem venkova, kdy hodláme společně s resorty zásadním způsobem ulehčit podnikání v obcích a regionech. To samo o sobě není možné pouze daněmi nebo finanční podporou, ale rovněž zlepšením dopravní obslužnosti venkova. Chceme-li udržet život a podnikatelský ruch v obcích, musíme zajistit tamním obyvatelům perfektní dopravní obslužnost. Zpoplatnění silnic nižších tříd, byť se zatím jedná pouze o silnice 1. třídy, jde přímo proti tomuto programu,“ tvrdí předseda AMSP ČR Karel Havlíček.

Asociace postrádá jakékoliv širší zhodnocení dopadů rozšiřování mýta na ekonomiku regionů nebo alespoň vyčíslení jeho vlivů na regulaci kamionové dopravy v obcích. Vládní koalice má ve svém prohlášení rovněž závazek nezvyšovat zbytečně zátěž podnikatelům a živnostníkům. Stát sice deklaruje, že získá z mýta miliardy navíc, ale tu musí někdo zaplatit, což budou jak místní podnikatelé, tak v důsledku obyvatelé regionů.

Je třeba rovněž vzít v úvahu, že k rozšiřování mýta do regionů nepřistoupily státy prakticky nikde v Evropě ani ve světě. Mýtné se vybírá na dopravně zatížených tranzitních komunikacích dálničního typu, kde přináší zásadní finanční prostředky pro státní rozpočet. Na silnicích nižších tříd rychle klesá jeho výtěžnost a převažují nákladové aspekty, což potvrzuje i studie Deloitte, kterou si ministerstvo dopravy zadalo. Mýtné rovněž nikde nedosáhlo žádných výraznějších regulačních efektů. AMSP ČR je názoru, že toho lze efektivněji dosáhnout rychlou dostavbou dálniční sítě a obchvatů měst v kombinaci s důsledným uplatňováním zákazových značek. 

Tisková zpráva ke stažení zde:

TZ_2017_1_6_Rozsirovani_myta_zatizi_podnikatele_a_zivnostniky.docx TZ_2017_1_6_Rozsirovani_myta_zatizi_podnikatele_a_zivnostniky.docx (116,40 KB)


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« červen »
  Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.