Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Rodinné podniky v Evropě posilují

Rodinný byznys v posledních letech roste, a to i v nových členských státech EU. Jak zaznělo na Evropském regionálním fóru, které se konalo ve Varšavě, rodinné podniky čelí množství specifických problémů. Ty se týkají hlavně převodů dědictví a řízení firmy.

Podle studie rodinných podniků, kterou nechala vypracovat Evropská komise, nebyl rodinný byznys v minulosti vnímán jako významný faktor obchodu. To se ale začalo měnit koncem sedmdesátých a počátkem osmdesátých let. Přibližné od té doby se rodinné podnikání postupně dostávalo do hlavního proudu akademických a politických diskuzí v Evropě i ve světě.

Specifické problémy

Generální ředitelství Evropské komise pro podnik a průmysl také uznalo význam rodinného byznysu v ekonomickém a sociálním životě. Evropská komise proto jmenovala Expertní skupinu pro rodinné podniky, do níž se zapojili zástupci všech členských států EU.

Závěrečná zpráva této skupiny z listopadu 2009 zdůrazňuje, že přestože většinu problémů mají rodinné firmy společné s  malými a středně velkými podniky, existuje také celá řada obtíží, jež jsou specifické právě pro rodinné podnikání.

Jde především o finanční záležitosti spojené s dědickou a darovací daní nebo o přístup k financování bez ztráty kontroly nad firmou. Rodinné podniky také řeší, jak správně danit reinvestované zisky. Potýkají se i s problémy při hledání a udržení kvalifikované pracovní síly.

Školení a výzkum v oblasti řízení se navíc tématům, která jsou specifická pro rodinný byznys, příliš nevěnují. Firmy tak například často mívají nedostatek povědomí o významu včasného plánování mezigeneračních obchodních transferů.

Řízení rodinných podniků

Rozmach rodinného podnikání zaznamenalo v posledních letech i Polsko. Rodinný prvek byznysu se proto objevil na agendě Evropského regionálního fóra Mezinárodní advokátní komory (IBA), které bylo věnováno příležitostem a výzvám, jimž čelí byznys v nových členských státech EU. Konference fóra se uskutečnila koncem loňského roku ve Varšavě.

Spoluzakladatelka klenotnické firmy Yes Maria Magdalena Kwiatkiewicz, šéf firmy Enel-Med  Adam Rozwadowski nebo ředitel polské pobočky banky Sarasin & Co. Yves Sarasin popisovali, jak se vytváří rodinné zájmy a jak jsou rozdělovány povinnosti v rodinné firmě.

Pro rodinné podnikání je v zájmu zajištění hladkého chodu firmy důležité dobře se připravit na převod dědictví. Velkou roli hraje také oddělení osobních a obchodních zájmů při řízení rodinných podniků.


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« květen »
  Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.