Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Rekvalifikace vězňů na malíře pokojů vzbuzuje obavy

ROK_REMESEL_RGB_1.jpg AMSP ČR důrazně protestuje proti postupu Ministerstva spravedlnosti, konkrétně Vězeňské služby, která se rozhodla spustit projekt rekvalifikací vězňů z druhého nápravného zařízení v oboru malíř-natěrač. Plně se tak staví za Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, který poukazuje na příliš nízkou časovou dotaci kurzu, neodpovídající požadavkům Národní soustavy kvalifikací. AMSP ČR se současně pozastavuje nad skutečností, že odsouzení z vyšších nápravných skupin se přeškolují na profese, které budou vykonávat v kancelářích a bytech, a jsou tudíž citlivé na riziko pokračování v trestné činnosti.  

AMSP ČR plně podporuje rekvalifikační programy Ministerstva spravedlnosti, nicméně projekt rekvalifikačního kurzu malíř a zedník, realizovaný v tomto roce v novém speciálním objektu věznice Kuřim, jejíž režim výkonu trestu je ve čtyřstupňové soustavě druhý nejpřísnější, je z tohoto pohledu zcela nevhodný. Po prostudování problematiky musíme dát za pravdu obavám Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR,  který poukazuje na ožehavé aspekty tohoto vzdělávacího projektu:

  • Pracovní trh nemá potřebu rekvalifikantů oboru malíř, lakýrník, natěrač apod. Na trhu práce je nadbytek neodborných řemeslníků v tomto oboru. Odborná učiliště obor vyučují. Z těchto důvodů není potřeba vytvářet neodborné kurzy, kdy se opravdu za jeden den teorie a týden a půl praxe nedá naučit řemeslo, když řádné vyučení trvá tři roky. Rekvalifikační kurzy by měly vznikat pouze tehdy, pokud je to požadavek trhu práce – možné problémy při kontrole EU.

  • Příliš nízká časová dotace (kurz malíř 8 hodin teorie + 69 hodin praxe), která neodpovídá požadavkům Národní soustavy kvalifikací na tento obor, kde je pro rekvalifikaci na malíře stanoveno 200 hodin (50h teorie + 150h praxe).

  • Absolvent kurzu získá osvědčení po přezkoušení odbornou komisí, což svádí k závěru, že obsah kurzu odpovídá standardům stanoveným pro tento obor.

  • Obor malíř-natěrač se pro rekvalifikaci nehodí, a to s ohledem na práci rekvalifikantů v bytech a kancelářích a riziku typování objektů příhodných k vykradení.

  • Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR poukazoval již v listopadu 2012, kdy byl přizván k obdobným zkouškám ve věznici Kuřim, na nevhodnost a nedostatečný obsah rekvalifikace v oboru malíř. Tato informace se však k „vyšším místům“ pravděpodobně nedostala.

S ohledem na výše uvedené argumenty se AMSP ČR připojuje k otevřenému dopisu Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, z. s., v němž upozorňuje nejen na problémová místa projektu, ale rovněž navrhuje jako vhodnější rekvalifikace na obory typu zedník/betonář/armovač, svářeč, montážník atd., jejichž potřeba na trhu práce je mnohem vyšší než u oborů malíř, lakýrník apod., a zaměstnávání osobo s touto kvalifikacích nepředstavuje bezpečnostní rizika nastíněná výše. AMSP ČR zahájila v tomto smyslu jednání s Ministerstvem spravedlnosti.Příloha - otevřený dopis Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR ke stažení zde:

Otevreny_dopis_Cechu_maliru_lakyrniku_a_tapetaru_CR.pdf Otevreny_dopis_Cechu_maliru_lakyrniku_a_tapetaru_CR.pdf (394,14 KB)


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« září »
  Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.