Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


PročByNe? AMSP ČR propojuje mlaďochy s mistry řemesel

Stáže mladých u svých vzorů nemusí být pouze v oblasti vědy nebo manažerského mentoringu. Profese kameníka, cukráře nebo třeba tesaře mají rovněž své mistry a kampaň Roku řemesel 2016 neskrývá ambice z nich vytvářet novodobé vzory. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) proto zahajuje spolupráci v projektu europoslankyně Martiny Dlabajové „PročByNe?“ a začíná propojovat mladé lidi s profesionálními řemeslníky. Jedná se o bezplatné dvoutýdenní stáže, v rámci kterých jsou stážistům hrazeny náklady na dopravu a ubytování. Ti tak mají jedinečnou příležitost vyzkoušet si, co znamená práce se skutečným mistrem oboru. 

proc.png
Projekt motivačních stáží PročByNe? je zkratkou pro Propojení českého byznysu proti nezaměstnanosti,  je podporován Aliancí liberálů a demokratů (ALDE) pro Evropu a je součástí tématu prevence nezaměstnanosti mladých lidí, kterému se Martina Dlabajová z pozice europoslankyně aktivně věnuje ve Výboru pro zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu. Od dubna 2016 se projekt spojuje s největší letošní tuzemskou podnikatelskou aktivitou – Rokem řemesel 2016.

Prvních pět mladých lidí ve věku 18-25 let zahájí stáž u nejlepších českých řemeslníků, kteří jsou součástí profesních spolků angažovaných v Roku řemesel 2016. Ti si budou moci na náklady kanceláře europoslankyně a AMSP ČR vyzkoušet práci v prostředí, které není běžně přístupné. Nahlédnou pod pokličku fortelu skutečných mistrů, zjistí, co obnáší práce řemeslníka, a otestují si svoji zdatnost učit se profesím, jejichž taje se předávají z generace na generaci. Současně získávají evropský pamětní certifikát o absolvování motivační stáže. Pro mnohé z nich to může být důležitý moment v jejich další kariéře.

Rok řemesel 2016 si dále klade za cíl představovat řemesla v kabátu nových technologií. Stážista si proto navíc píše o svých zážitcích blog, sdílí své pocity s vrstevníky a fanoušky projektu, a tím dostává na veřejnost dobré jméno řemeslníka, který jej angažoval.  Projekt PročByNe? tak splňuje hlavní ambice Roku řemesel 2016: podpora mladých v přístupu k řemeslu, medializace profesí a zviditelňování mistrů řemesel.

Karel Havlíček, předseda AMSP ČR, k tomu dodává: „Mladí lidé si musí uvědomit, jak náročná a současně zajímavá může být špičková řemeslná práce. V naší společnost chybí elementární respekt k dovednosti, umu a někdy i tradici. Neděláme si iluze, že Rok řemesel 2016 vše změní, ale je to začátek dlouhé cesty, v rámci které přesvědčíme společnost, že kvalitní  řemeslník má budoucnost i společenské postavení. Mlaďoši, kteří si vyzkouší práci u nejlepších mistrů oboru, se tím nestanou automaticky profesionály, ale zjistí, co práce obnáší a, i když nakonec skončí v úplně jiných oborech, měli by si doživotně pamatovat, jak vypadá spolupráce se skutečnými vzory svých profesí.“

Martina Dlabajová, poslankyně Evropského parlamentu, která stojí za projektem PročByNe?, upřesňuje: „Hledáme motivované mladé lidi, kteří si chtějí už při studiu nebo po jeho absolvování splnit své profesní sny. Osobní zkušenost z exkluzivní stáže jim většinou změní přístup k vlastnímu životu i budoucí profesi a svým nadšením navíc ovlivňují své vrstevníky, spolužáky, přátele.“ Absolvováním stáže však zapojení mladých lidí do projektu teprve začíná: „Z úspěšných stážistů se postupně stávají mentoři těch nových, který předávají své zkušenosti. Mezioborové propojování našich stážistů, finalistů a fanoušků je velkou přidanou hodnotou celého projektu,“ dodala M. Dlabajová.

Loni absolvovalo stáže projektu PročByNe? 28 mladých lidí. Letos v dubnu bude student práv Lam Hoang stínovat ministra spravedlnosti a v květnu si pod svá křídla vezme vítěze konkurzu kadeřník hvězd Martin Tyl. Ve spolupráci s Rokem řemesel 2016 budou vypsány nevšední stáže pro mladé řemeslníky.


O projektu Rok řemesel 2016

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR zahájila historicky největší tuzemskou ofenzivu na podporu živnostenského řemesla. Rok řemesel 2016 probíhá pod záštitou prezidenta republiky, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva zemědělství a za podpory Komerční banky, společnosti Mediatel a vydavatelství MAFRA.

Cíle projektu:

  • zvýšení prestiže řemeslné práce a profesních spolků

  • posílení kvality a bezpečnosti

  • vytvoření internetového vyhledávače pro spotřebitele www.mistriremesel.cz, který nabízí nejobsáhlejší a nejkomplexnější katalog řemeslníků – členů profesních sdružení, doplněný o řemeslníky a firmy, které nejsou členy těchto cechů a sdružení

  • motivace mladé generace

  • provedení změn v učňovském školství

  • zavedení praktické výuky na základních školách

  • aktualizace oborů středních škol

Více na www.rokremesel.cz

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ_2016_04_06_ProcByNe.doc TZ_2016_04_06_ProcByNe.doc (133,50 KB)


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« květen »
  Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.