Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Předseda senátu opět zvedá laťku: Udej si svého živnostníka

Poté, co předseda Senátu Milan Štěch navrhnul řešit nedostatek pracovníků na trhu práce zvýšením odvodů pro OSVČ a následně jejich přesun k výrobním linkám, přichází s další neotřelou myšlenkou. Z důvodu úspory státu při kontrolách tzv. pseudopodnikatelů by dle něj bylo dobrým řešením, kdyby živnostníka nahlásili jeho sousedé, budou-li mít podezření, že pracuje např. na švarcsystém.  Doslova prohlásil, že takovou morálku bychom měli pěstovat. AMSP ČR považuje tuto rétoriku za naprosto nepřijatelnou a vyžádá si od všech politických stran zastoupených v Senátu jasné stanovisko a další postup.

Předseda AMSP ČR Karel Havlíček začal jednat s rozhodujícími stranami Senátu, od kterých v nejbližší době očekává oficiální stanovisko, příp. další konkrétní kroky. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR v jednáních poukazuje, že druhý nejvýznamnější ústavní činitel v zemi cíleně vykopává příkopy mezi živnostníky, zaměstnanci a velkými firmami. V důsledku tak ohrožuje skupinu nejmenších podnikatelů v zemi, která tvoří základní obslužnost regionů a která má přímý vliv na nízkou míru nezaměstnanosti.

Navrhovaný režim, založený na tom, že se občané budou vzájemně udávat je jak z technického, tak sociálního hlediska tím nejhorším možným řešením. Při počtu jednoho milionu OSVČ by se stala naše země veřejným tribunálem, v rámci kterého by se vyřizovaly sousedské spory naprosto originálním způsobem, nemluvě o tom, že by příslušné orgány byly zavaleny velkým množstvím upozornění, udání či podezření. Faktická kontrola a prověření by se nedala kapacitně zvládnout, pokud by se zásadně nenavýšil počet státních úředníků.

Největší dopad by to ale mělo na vztahy mezi zaměstnanci, živnostníky a zaměstnavateli. Karel Havlíček, předseda AMSP ČR k tomu dodává: „Každá z těchto skupin plní v ekonomice i sociálním prostředí jinou úlohu, má jiné sociální jistoty, povinnosti i odpovědnosti. Každou z těchto skupin nutně potřebujeme a úlohou vrcholových politiků je vytvářet mezi nimi vzájemný respekt, nikoliv vykopávat příkopy. Jako příklad uvádím, že devět podnikatelů z deseti v malých obcích jsou OSVČ a jejich redukce by znamenala ohrožení obslužnosti venkova. Nepřijatelný přitom není názor předsedy Senátu, na ten má nepochybně právo, nepřípustná jsou řešení, která navrhuje. Ta jsou dle našeho názoru neefektivní a navíc nebezpečná.“


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« únor »
  Po Út St Čt So Ne
5           1 2
6 3 4 5 6 7 8 9
7 10 11 12 13 14 15 16
8 17 18 19 20 21 22 23
9 24 25 26 27 28 29  

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.