Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Podnikatelské centrum v New Yorku zahájeno. Bez koruny dotace.

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek společně s předsedou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) Karlem Havlíčkem a rodinou amerických donátorů a investorů Rausnitzů v pátek 25.9.2015 slavnostně zahájili první české centrum pro malé a střední firmy v USA – MeoHub. Akce je součástí Czech Business Weekend in New York, v rámci které Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR zviditelňuje v hlavní metropoli světového byznysu české podnikatele.

MeoHub je investicí amerických investorů s českými kořeny, rodinou Rausnitzů, vlastnící mj. přerovskou Meoptu. Společně s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR vytvořili kancelářské, montážní a logistické zázemí jen několik desítek minut od centra New Yorku, do kterého se v těchto dnech nastěhovaly první čtyři firmy, přičemž další dvě doplní první skupinu podnikatelů během několika týdnů. Centrum se budovalo jeden rok a naše firmy mohou zdarma využívat moderní kancelářské, skladovací a montážní prostory, samy si naopak hradí pobyt svých pracovníků. Největší přidanou hodnotou je ale obchodní, marketingový a právní servis, který mohou firmy sdílet zdarma se zkušenými manažery Meopta U.S.A.

V MeoHubu rozjíždí vlastní byznys společnost Bushman, výstavní česká firma s tradicí od roku 1997, přední výrobce outdoorového oblečení z přírodních materiálů pro dobrodruhy a cestovatele. Další společností, která se probojovala v náročném výběrovém řízení do MeoHubu, je Beta Control, česká firma zaměřená na vývoj elektronických řídicích systémů v oblasti komplexního zabezpečení domů, výtahových systémů a softwarových řešení pro čerpací stanice. Dalším nositelem české vlajky v New Yorku je firmy Holík International – česká firma s tradicí výroby rukavic od roku 1993, která propojuje řemeslnou dokonalost s moderními technologiemi, což jí umožňuje vytvářet nejen klasické fashion linie, ale také technologicky a materiálově specifické rukavice pro hasiče, armádu a střelecké rukavice. Čtveřici prvních dobyvatelů Ameriky se zázemím v MeoHubu doplňuje Prowork, český výrobce unikátních ergonomických židlí THERAPIA, které díky své konstrukci podporují aktivní sezení a využívají se zejména pro práci v kanceláři.

Analýza AMSP ČR zveřejněná několik hodin před zahájením českého podnikatelského centra v New Yorku ukázala, že růst exportu do USA láme rekordy a s ohledem na přidanou hodnotu se Amerika stává již druhým nejdůležitějším teritoriem. „To je rozhodující zpráva právě pro malé a střední firmy, které se v USA musí zaměřit nikoliv na obrat, kterým v největší ekonomice světa nikoho neoslní, ale hlavně na konečný efekt, tedy zisk. A toho je možné v USA dosáhnout v nebývalé míře,“ upozorňuje předseda AMSP ČR Karel Havlíček.

Místopředseda vlády a současně předseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI)  Pavel Bělobrádek při té příležitosti zdůraznil velký potenciál českého průmyslu a mimořádnou inovativnost tuzemských malých a středních firem. Ty mají možnost čerpat zatím největší podporu na aplikovaný výzkum. Jedním z prvních nových programů, které RVVI pro malé firmy přijala, je výzva TRIO, v rámci které budou malé a střední firmy prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu čerpat podporu ve  výši 3,7 miliardy korun. Program bude spuštěn ještě v roce 2015 a je zaměřen na podporů oborů jakými jsou fotonika, mikroelektronika a nanoelektronika, nanotechnologie, průmyslové biotechnologie, pokročilé materiály a pokročilé výrobní technologie.

Technické znalosti a inovativnost jsou přitom právě těmi rozhodujícími parametry, podle kterých se investoři do MeoHubu řídili a na základě kterých vybírali z několika desítek uchazečů. Gerald Rausnitz, šéf Meopta Group, který za projektem investičně stojí, upřesňuje: „České firmy disponují mimořádným technickým a vývojovým potenciálem. Tradice českého průmyslu v kombinaci s novými technologiemi, založenými na špičkovém aplikovaném výzkumu jsou dnes hlavním předpokladem úspěšného vstupu na americký trh. Co naopak českým podnikatelům chybí, jsou dobyvatelské vlastnosti a schopnost rozlišit evropskou a americkou nákupní mentalitu. To bylo hlavním důvodem, proč jsme MeoHub založili.“

Celý projekt MeoHub je financován výhradně z vlastních zdrojů, na výstavbu celého centra nebyla čerpána žádná dotace, stejně tak není nikým dotován ani pobyt podnikatelů v USA. Program podpory českých podnikatelů tak není vázán na žádná dotační kritéria, o tom, jestli firmy budou v Americe úspěšné, rozhodnou především ony samy. To ocenil rovněž Pavel Bělobrádek: „To nejlepší, co můžeme udělat, je, že se vám jako vláda nebudeme do ničeho plést."

Tuto neděli se podnikatelé z MeoHubu sejdou v New Yorku rovněž s prezidentem České republiky, Milošem Zemanem, který je přijme v rámci své pracovní návštěvy USA.

Karel Havlíček k celému projektu při slavnostním zahájení uvedl:Je to rok, co jsme s rodinou Rausnitzů začali na MeoHubu pracovat. Bylo to spontánní rozhodnutí, věděli jsme, co chceme pro české podnikatele v Americe udělat, ale netušili jsme přesně jak. Měli jsme sen, ale ten v byznysu nestačí, rozhodují výsledky. Za tu dobu se podařilo vybudovat zázemí, vybrat firmy, zajistit jim pobyt v USA a ještě zpropagovat dobré jméno českého podnikání v New Yorku. Kdyby mi to někdo před rokem řekl, považoval bych jej v lepším případě za snílka.“

Tisková zpráva ke stažení zde:

TZ_2015_09_26_Podnikatelske_centrum_v_New_Yorku_zahajeno.doc TZ_2015_09_26_Podnikatelske_centrum_v_New_Yorku_zahajeno.doc (154,00 KB)


Nahoru

Kalendář akcí

« 2021 »
« listopad »
  Po Út St Čt So Ne
44 1 2 3 4 5 6 7
45 8 9 10 11 12 13 14
46 15 16 17 18 19 20 21
47 22 23 24 25 26 27 28
48 29 30          

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.