Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Otevření německého pracovního trhu od 1. 5. 2011

Téměř tři čtvrtiny Němců mají strach, že úplným otevřením německého pracovního trhu od 1. května pro Čechy, Slováky a obyvatele dalších nových členských zemí EU přijdou o práci. Vyplývá to z průzkumu institutu GfK pro německý nedělník Welt am Sonntag, podle něhož se Němci neobávají jen přílivu nevzdělaných dělníků, ale i kvalifikovaných pracovníků.

Ze zrušení všech zbývajících překážek pro zájemce o práci z osmi států střední a východní Evropy má podle GfK neklidné spaní 73 procent obyvatel Spolkové republiky. V klidu to podle ankety, které se účastnilo 1000 lidí, nechává jen 15 procent oslovených. Největší strach z pracovní síly z východu mají obyvatelé spolkových zemí někdejší Německé demokratické republiky. Vyjádřilo se tak téměř 78 procent tamních respondentů.

Obavy u Němců podle průzkumu však nevzbuzují jen méně kvalifikovaní pracovníci. Že jsou jejich místa ohrožena i kvůli potenciálnímu příchodu kvalifikovaných sil, si myslí 43 procent účastníků. Na východě Německa je to dokonce celá polovina. Velký strach ze ztráty pracovních míst prochází celou společností a všemi jejími vrstvami. I mezi lépe vzdělanými s vyššími příjmy očekává 70 procent, že volný pohyb (pracovních sil) povede ke ztrátám pracovních míst.

Na konci dubna končí přechodné období, během něhož berlínská vláda uplatňovala omezení pro přístup lidí na německý pracovní trh ze zemí, které se členy EU staly v roce 2004. Od 1. května se tam budou moct volně o zaměstnání ucházet obyvatelé České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska, Estonska, Litvy a Lotyšska. V současnosti tak mohou činit jen občané těchto států s vysokoškolským titulem. Pracovní překážky pro Rumuny a Bulhary, kteří do EU vstoupili v roce 2007, mohou platit maximálně ještě tři roky.

Uvolnění podmínek se bude vztahovat i na firmy, které budou moci v Německu nabízet své služby stejně jako domácí podnikatelé. To kvůli neexistenci všeobecné minimální mzdy ve Spolkové republice vzbuzuje obavy, že by si němečtí zaměstnavatelé mohli začít ve větším pronajímat na práci levnější síly z východu, aby ušetřili výdaje na platy. Odbory a opozice si proto na berlínské vládě vynutily zavedení minimální mzdy pro "gastarbeitery", která by měla začít platit nejpozději od 1. května. Její výše bude teprve předmětem jednání.

Odborníci jsou však k obavám Němců skeptičtí. "Žádné stěhování národů nenastane," prohlásil v dnešním vydání listu Badische Zeitung ekonom a specialista na pracovní migraci Herbert Brücker z univerzity v bavorském Bambergu. Na základě dat o odchodech Středo- a Východoevropanů za prací do ostatních starých členských států EU odhaduje, že ročně do Německa zamíří za obživou z tohoto regionu zhruba 135.000 lidí. To na zdejší pracovní trh nebude mít žádný větší vliv. Šéf norimberského Institutu pro výzkum pracovního trhu a zaměstnanosti (IAB) Joachim Möller je ještě opatrnější a mluví jen okolo 100.000 osobách za rok.

Žádný větší příliv žadatelů o práci zpoza východní hranice Německa neočekávají podle nedávných vyjádření ani například úřady v Sasku a tamní sdružení zaměstnanců a zaměstnavatelů. Některá odvětví nebo regiony se už naopak nechaly slyšet, že by více českých či polských dělníků dokonce nutně potřebovaly. Stejně jako Německo musí poslední omezení v přístupu na svůj pracovní trh k 1. květnu uvolnit i sousední Rakousko.

Zdroj: ČTK, 1.3.2011

Rovněž AMSP ČR se domnívá, že žádný velký příliv žadatelů o práci z České republiky nenastane, neboť ti, kteří měli o tento trh zájem, už tam dávnou jsou, a navíc jen velmi malé procento Čechů mluví německy.

 


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« červen »
  Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.