Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Nejlépe v Česku řídí inovace Sandvik Chomutov a Bioveta

Vítězem druhého ročníku soutěže Best Innovator 2014, která hodnotí řízení inovačního procesu, se v kategorii velkých firem stal výrobce bezešvých nerezových trubek pro extrémní podmínky podmořské těžby ropy a plynu Sandvik Chomutov Precision Tubes. Mezi malými a středními podniky zvítězila firma Bioveta, která vyrábí veterinární a imunobiologické přípravky.

Soutěž pořádá globální poradenská společnost A.T. Kearney na 19 světových trzích už deset let. V Česku se soutěž letos konala podruhé. První ročník – ve kterém zvítězily společnosti Linet a COMTES FHT – se uskutečnil v roce 2012. Letos se soutěže zúčastnilo přes sto firem napříč odvětvími.

Soutěž hodnotí, nakolik firmy dokáží řídit své inovační procesy tak, aby byly dlouhodobě schopné přivádět na trh inovace, které se prosadí. „Každá firma generuje stovky nápadů, ale jen ty nejlepší je dokáží získávat systematicky ve spolupráci se svými partnery, dodavateli a zákazníky, analyzovat je, vybrat ty s nejvyšším potenciálem, postupně je rozpracovávat, uvést na trh a ještě zpětně vyhodnocovat jejich efektivitu,“ shrnuje Igor Hulák z A.T. Kearney, který měl řízení soutěže na starosti.

Best Innovator je dvoukolová soutěž. V prvním kole firmy vyplňují sofistikovaný dotazník, ve kterém účastníci popisují klíčové aspekty svého inovačního procesu jako je způsob sběru nápadů, motivace zaměstnanců přicházet s novými myšlenkami, metody zapojení třetích stran do inovačního procesu, způsob měření úspěchu inovace nebo míra využití „gate“ systému – tedy systematického procesu rozhodování o ukončení nebo pokračování inovace v jejich jednotlivých fázích.

Ve druhém kole navštěvují firmy členové odborné komise a přímo na místě hodnotí realitu řízení inovačního procesu. Letos desetičlenné porotě předsedal profesor Jiří Bíla z ČVUT v Praze. „Myslím, že referenční návštěvy potvrdily, že nadprůměrných hodnot v oblasti inovační kultury dosahují české firmy díky silným vůdčím osobnostem – firemním vizionářům či pro inovace nadšeným majitelům, kteří umí správným směrem strhnout celou firmu. Na druhou stranu bohužel velmi často slýcháme, že se ještě nenašel optimální model spolupráce mezi akademickou a privátní sférou,“ říká Bíla.

Sandvik Chomutov Precision Tubes zaujala porotu především svou dlouholetou a na vavřínech neusínající tradicí inovace svých výrobků, které jsou považovány za absolutní světovou špičku v oboru výroby potrubí pro podmořskou těžbu ropy a plynu. „Vítězství v soutěži pro nás bylo velkým překvapením. Byli jsme však velmi potěšeni, že porota ocenila náš přístup k inovacím, bez kterých bychom nemohli dlouhodobě a úspěšně obhajovat naše pozice na trhu. V diskuzích s porotou i při vyplňování dotazníku jsme si uvědomili, že náš inovační proces můžeme ještě podstatně zlepšit, a ocenění proto bereme jako výzvu pro naši společnost pokročit ještě mnohem dále,“ říká Jiří Polman, generální ředitel chomutovské společnosti. Bioveta zase ukázala, že dokáže velmi dobře skloubit vysoce inovativní firemní kulturu s propracovaným systémem řízení života inovace od prvotního nápadu až po realizaci tržního potenciálu. „Z ocenění máme obrovskou radost. Potvrzuje, že jdeme správným směrem. Je dobře, že si někdo všímá vývojových a inovačních aktivit českých firem a produktů, které jsou díky šikovnosti našich vývojářů úspěšné na konkurencí zaplněném trhu, a řada z nich je jedinečná svou novostí. Když máte navíc to štěstí, že svými produkty podporujete zdraví zvířat a lidí, je to nádherné, i když cesta od nápadu k cíli je někdy hodně klikatá,“ říká generální ředitel Biovety Libor Bittner.

Na druhém místě v kategorii velkých firem se umístila Moravia Cans, o třetí místo se podělily První Brněnská Strojírna Velká Bíteš a Raiffeisen Bank. U malých a středních firem skončilo druhé Strojírenské kovovýrobní družstvo SKD a třetí ZPA Smart Energy. Speciální ocenění, které uděluje pořádající společnost A.T. Kearney, Největší inovační potenciál získala společnost Pivovary Staropramen a cenu Největší překvapení soutěže obdrželo Kartové centrum České spořitelny.

„Soutěž Best Innovator je výjimečná tím, že nehodnotí konkrétní inovace, ale postup, kterým společnosti inovace řídí. Navíc jde nejen o inovace produktů a služeb, ale také o inovace procesů nebo obchodních modelů společností. Jsme rádi, že jsme prostřednictvím soutěže mohli podpořit dlouhotrvající diskuzi o konkurenceschopnosti podnikatelské sféry České republiky,“ uvádí Hulák.

------------------------------------------------

Výsledky Best Innovator 2014

 

Kategorie velké podniky

1. Sandvik Chomutov Precision Tubes spol. s.r.o.
2. Moravia Cans a.s
3. Raiffeisenbank a.s.

První brněnská strojírna Velká Bíteš, a.s

Kategorie malé a střední podniky

1. Bioveta, a.s.
2. Strojírenské kovovýrobní družstvo SKD
3. ZPA Smart Energy a.s

 

Speciální ocenění za A.T. Kearney

Největší inovační potenciál – Pivovary Staropramen s. r. o.
Největší překvapení soutěže – Česká spořitelna-Kartové centrum

 

V odborné komisi zasedali:

 • prof. Ing. Jiří Bíla, DrSc. - Profesor při Ústavu přístrojové a řídicí techniky, Fakulta strojní, ČVUT v Praze (předseda komise)
 • prof. Ing. Jaromír Veber, CSc. - Náměstek ministra pro vysoké školství a výzkum
 • doc. Ing. Pavel Švejda, CSc., FEng. - Generální sekretář Asociace inovačního podnikání ČR a prezident Společnosti vědeckotechnických parků ČR
 • Ing. Jan Šedivý, CSc. - Přednášející na katedře kybernetiky na Fakultě elektrotechnické na ČVUT v Praze, autor řady patentů
 • PhDr. Tomáš Sedláček - Hlavní makroekonomický stratég ČSOB, autor knihy Ekonomie dobra a zla
 • Ing. Jan Procházka – Generální ředitel a předseda představenstva Exportní garanční a pojišťovací společnosti, a.s.
 • Ing. Tomáš Martoch - Senior Manager Business Development, GS1 Czech Republic a národní koordinátor Česko-Slovenské ECR Iniciativy
 • Ing. Julie Hrstková - Komentátorka Hospodářských novin
 • doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA - Generální ředitel společnosti SINDAT a předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
 • doc. Ing. Jiří Cienciala, CSc. - Rektor Vysoké školy podnikání v Ostravě, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy
 • Ing. Jaroslav Burčík, Ph.D. - Ředitel Inovacentra ČVUT


O A.T. Kearney

Společnost A.T. Kearney byla založena v Chicagu v roce 1926. Se svou více než 80letou historií je jedním z průkopníků a světových lídrů v oblasti poradenství pro vrcholový management. Na českém a slovenském trhu působí od roku 1992. Hlavním cílem A.T. Kearney je posílení konkurenční pozice jejích klientů a dlouhodobé hmatatelné zvýšení hodnoty pro jejich akcionáře. Poradenský přístup je zaměřen v první řadě na klienta, sekundárně míří ale i na všechny ostatní zúčastněné strany – od managementu a zaměstnanců přes akcionáře a dodavatele až po veřejný sektor. 


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« květen »
  Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.