Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Názory podnikatelů na dopady daňové reformy

V nezávislém průzkumu realizovaném ve dnech 14.-22.9.2011 jsme se věnovali 4 hlavním tématům – stravenky a benefity, zvyšování minimální mzdy, rušení výhod pro zaměstnavatele zaměstnávající osoby se zdravotním postižením a jednotné inkasní místo - JIM (zde připojujeme i info o vychytralém postoji MF). Výsledky byly zveřejněny na tiskové konferenci 6.10.2011 a následně vyvěšeny na webové stránce. V průzkumu se vyjádřilo 547 majitelů či jednatelů malých a středních podniků z oborů výroba, služby, obchod a zemědělství z celé České republiky. Sběr dat provedla agentura na výzkum trhu Aspectio Research.

Klíčová zjištění:

Zvýšení minimální mzdy

 • 70% firem souhlasí se zvýšením minimální mzdy (v současnosti ve výši 8000 Kč). Důvodem je, že 81% firem  nezaměstnává žádné osoby na hranici minimální mzdy. Současně si však firmy uvědomují návaznost na zvýšení odvodů, a proto souhlasí s navýšením maximálně o 5-10 %.
 • V jedné pětině firem (19%) pracují alespoň někteří zaměstnanci na hranici minimální mzdy.
 • Třetina firem vidí největší problém ve zvýšení mzdových a odvodových nákladů. U firem zaměstnávajících zaměstnance okolo minimální mzdy vidí tento problém dokonce 51 % firem. Současně se projevily u firem obavy, že zaměstnanci budou tlačit na zvýšení  ostatních mezd.

 

Zrušení daňové podpory stravenek a podnikového stravování

 • Podporu stravování poskytují zejména firmy s oborem činnosti výroba a zemědělství
  a firmy, které mají více než 10 zaměstnanců
 • 73% malých a středních podniků se domnívá, že by měla být státní podpora stravování zachována
 • 84% firem poskytujících stravenky by považovalo za diskriminační, kdyby stát daňově zvýhodnil závodní jídelny, ale přestal by daňově zvýhodňovat poskytování stravenek
 • Zrušení daňové podpory by vedlo ke snížení motivace a spokojenosti zaměstnanců a k daňovému zatížení firem
 • Navrhovaný zaměstnanecký paušál 250 Kč měsíčně pro všechny zaměstnance nepředstavuje adekvátní kompenzaci, tvrdí 78% malých a středních firem. V současné době totiž získají zaměstnanci, kterým firmy poskytují stravenky anebo příspěvek na stravování, v průměru 800 Kč měsíčně.

 

Zrušení daňové výhody při zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP)

 • Více jak jedna třetina MSP zaměstnává osoby se zdravotním postižením
 • Nejvíce OZP zaměstnává zemědělství, převážně středně velké firmy (s 51-250 zaměstnanci), z regionů pak Čechy bez hl.m.Prahy.
 • Zde mají firmy jednoznačně za to, že reforma bude mít negativní vliv. Bude představovat ztrátu aktuálního zaměstnání pro OZP, ztrátu motivace firem zaměstnávat OZP a většina (82%) MSP zastává názor, že zrušení daňové podpory zaměstnávání OZP jim v důsledku znemožní nalézt práci jako takovou.

 

Zavedení jednotného inkasního místa (JIM)

 • Zavedení jednotného inkasního místa vítají tři čtvrtiny firem
 • Mezi TOP 3 nejužitečnější změny v rámci jednoho inkasního místa firmy umístily zejména vznik jednoho společného formuláře pro platbu daní a pojistného, sjednocení procesních institutů a pravidel a možnost elektronických podání bez nutnosti elektronického podpisu.
 • Čtvrtina firem však zůstává k zavedení JIM skeptická

 

K JIM je třeba uvést poněkud vychytralý postoj Ministerstva financí, které odmítlo předložit výsledky RIA, tj. dopadů přijetí nové legislativní normy na podnikatelské prostředí, a to s odůvodněním, že na JIM se začalo pracovat již v r. 2007, tj. před účinností povinnosti všech resortů předkládat RIA ke všem připravovaným legislativním změnám. V návaznosti na tlak zaměstnavatelů však MF následně přislíbilo dodatečně RIA zpracovat – ovšem JIM je již projednáván Senátem…

 

Studie proveditelnosti Jednoho inkasního místa pro příjmy veřejných rozpočtů zpracovaná MF ČR 12.10.2011 ke stažení zde

 

Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků

Za rovné podmínky zaplatíme všichni

Diskuse o stravenkách ztrácí úroveň. Je to o to horší, že současná vláda předložila dobrou daňovou reformu a že dělá svou práci s ohledem na podnikatelské prostředí uspokojivě. Paradoxem je to, že ponechání či neponechání stravenek má pro tuzemskou ekonomiku asi stejný význam, jako 4 km nově (ne)postavené dálnice.

 

Naše politická „elita“ stále nedisponuje tím, co se od prvoligových hráčů očekává. Tím je věcná diskuse, odborná argumentace, nadhled a schopnost rozeznávat věci podstatné od nepodstatných. Slabé argumenty a nepřipravenost těch, co mají navrženou změnu obhajovat, dává vzpomenout na vlády posledních let, signifikantní polovzdělaností a povrchností, marketingově přebíjené nekompromisností a odzbrojující upřímností.

 

Místo toho, aby se celkem logický argument ministra Kalouska, směřující ke snaze sjednotit podporu pro všechny zaměstnance na stejnou úroveň, začal konfrontovat s názorem Asociace malých a středních podniků a živnostníků, opírající se jednak o to, že v současné Evropě, prošpikované úlevami a výjimkami je zavádění „rovných“ podmínek v tuzemsku nesmyslem, a dále o to, že se vezme drobný komfort zaměstnancům i zaměstnavatelům, poškodí se závodní jídelny, zmenší tržby restauracím a stát přitom prodělá, začínají se používat argumenty hodné levicového populismu.

 

Jinak si totiž není možné vysvětlit poslední argumenty ministra financí, opírající se o to,  že pokud bude zrušen zaměstnanecký bonus, zvýší se daňová zátěž fyzickým osobám celkem o 12 miliard korun.

 

Pominu-li to, že není možné zrušit něco, co ještě neexistuje, tak skutečné dopady zavedení zaměstnaneckého bonusu a zrušení daňové podpory stravování budou zcela opačné. Jeho zavedením se zvýší schodek rozpočtu o dalších několik miliard, což se v důsledku dotkne skutečně každého stejně. Deseti milionům občanů se rovnoměrně zvýší jejich dluh.


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« únor »
  Po Út St Čt So Ne
5           1 2
6 3 4 5 6 7 8 9
7 10 11 12 13 14 15 16
8 17 18 19 20 21 22 23
9 24 25 26 27 28 29  

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.