Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Názor AMSP ČR na zpomalení růstu počtu podnikatelů v r. 2012

Od roku 2007 přibývalo každý rok pravidelně cca 60 tisíc podnikatelů, v roce 2012 jich přibylo jen 25 tisíc. Na dotazy serveru Podnikatel.cz odpovídala dne 22.1.2013 Ing. Pavla Břečková, Ph.D., členka představenstva AMSP ČR

1) Čím si vysvětlujete, že se růst počtu podnikatelů v loňském roce výrazně zpomalil?

Zajímavé by bylo podívat se též na úbytek podnikatelů a též důvody, aby bylo možné výsledky lépe interpretovat. Možná je ale i určitá saturace trhu.

 

2) Většinu růstu měly na svědomí právnické osoby, počet fyzických osob - podnikatelů vzrostl pouze o 7 tisíc. Nemůže to souviset s bojem MPSV proti nelegální práci (a podmnožinou švarcsystému)? Že se lidé obávali kontrol a tak raději neriskovali obchodní vztahy, které by šlo za švarcsystém označit?

Opatření proti nelegální práci bylo ze strany MPSV bohužel pojato velice nešťastně a neprofesionálně. Určitou roli tedy mohlo hrát i potírání švarcsystému, ale osobně se nedomnívám, že by to byla role hlavní. K přijetí dosavadních externistů/živnostníků do kmenového pracovního poměru totiž přistoupilo za současné úpravy Zákoníku práce jen mizivé množství firem. Švarcsystém navíc není nutno vnímat jen negativně – jde o práci, která je v ekonomice realizována a placena a vytváří další zájem o práci, která se následně daní,  což je dobře.


3) Co se týče podnikatelů - cizinců, jejich počet vloni poprvé od roku 2002 klesl. Opět poprosím zdůvodnění, jaké faktory hrály roli.

Je nutné si uvědomit, že podnikatelské prostředí pro legální podnikání není v Česku zvláště příznivé, mají-li tedy volbu, je možné, že se přesouvají jinam. I podle World Bank, která sestavuje každoročně žebříček kvality podnikatelského prostředí, se Česko propadá rok od roku níže, a rozhodně se pohybujeme i za některými africkými zeměmi. Přispívá k tomu zejména složitost legislativy a daní, vysoká míra požadavků kladených na podnikatele, a čas strávený administrativou potřebnou na zpracování daní a splnění dalších požadavků.

 

4) Jaký očekáváte vývoj v letošním roce? Dojde k návratu k růstu počtu podnikatelů o 60 tisíc jak v předchozích letech, či spíše očekáváte zpomalování růstu, stagnaci, či dokonce pokles?

Je otázkou, zda konstantní růst počtu podnikatelů o 60 tisíc meziročně je vůbec žádoucí. Osobně by mě velmi potěšilo, kdyby s podnikáním začínali mladí lidé s elánem a dlouhodobou vizí něco smysluplného vytvořit. Líbí se mi, když mladý člověk namísto kroků vedoucích na úřad práce volí výrazně náročnější a riskantnější cestu například živnostenského podnikání, cestu za zkušenostmi a cestu kreativní.  
Statistiky však nejsou tak zcela konkrétní v tom, o jaký typ podnikání se jedná, či zda dokonce nejde o opakované zakládání firem frekventovaně neúspěšnými či účelově bankrotujícími zakladateli. V boji proti fenoménu bílých koní se v naší legislativě zatím učinilo pramálo a bohužel se spíše přenáší zátěž na podnikatele fungující poctivě.Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« prosinec »
  Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.