Projekt "RASDI - Regionální přístup k sociálnímu dialogu v průmyslových MSP"
Projekt RASDI je založen na mezinárodní spolupráci na podporu sociálního dialogu v průmyslových odvětvích. Konsorcium se skládá z 5 sdružení/asociací na podporu MSP s aktivním přístupem k sociálnímu dialogu, který se odehrává v jejich regionech.
Název projektu:
Regional Approach to Social Dialogue in Industrial SMEs (Regionální přístup k sociálnímu dialogu v průmyslových MSP).
Registrační číslo:
VS/2013/0402 (agreement number)
Koordinátor projektu:
CONFEDERACION DE LA PEQUENA Y MEDIANA EMPRESA ARAGONESA CEPYME-ARAGON ASSOCIACION (ESP)
Partneři projektu:
ASOCIACE MALÝCH A STŘEDNÍCH PODNIKŮ A ŽIVNOSTNÍKŮ ČR (CZE)
FÖRETAGARNA I VASTRA GOTALAND UTVEC KLING AB (SWE)
ASSOCIAZIONE FEDERAZIONE PICCOLE E MEDIE INDUSTRIE DEL LAZIO (ITA)
ASSOCIACAO PARA UM CENTRO DE ESTUDO S EM DESENVOLVIMENTO SUSTENTAVEL (PRT)
Stručný popis projektu:
Ekonomická a finanční krize v EU s následným zhoršením pracovních vztahů a rostoucí nezaměstnanosti umožnila zařazení sociálního dialogu do politické agendy Evropské komise, jakožto důležitému faktoru v pokojném urovnávání sporů mezi zaměstnavateli a zástupci zaměstnanců. Nicméně je třeba zásadních a především trvalých změn v dosavadních postupech, aby bylo možné reagovat na aktuální výzvy, podporovat dohody mezi aktéry a přispět k novému pochopení jednotlivých stran angažujících se v rámci sociálního dialogu v boji proti krizi.
Konkrétní potřeby je nejlépe možné sledovat a předjímat právě na regionální úrovni spolu s mnoha příklady úspěšně uzavřených dohod mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Cílem těchto dohod je vytvoření otevřeného dialogu, který umožní lépe se vypořádat se změnami na trhu práce, které vyplývají ze současné krize. To je zvláště velmi důležité pro malé a střední podniky, kde se obvyklé praktiky kolektivních smluv vyskytují jen zřídka.
Cíle projektu:
Projekt RASDI si klade za cíl přispět ke zlepšení sociálního dialogu v průmyslové oblasti, rozpoznat příklady dobré praxe (osvědčené postupy) prostřednictvím komparativní analýzy pracovněprávních vztahů v 5 členských zemích EU (Portugalsko, Španělsko, Itálie, Švédsko a Česká Republika). Hlavním cílem je podpořit shodu mezi zúčastněnými stranami a vytvořit soubor doporučení pro přední orgány Evropské unie.
Cílové skupiny:
Projekt je zaměřený na zástupce zaměstnanců, orgány veřejné správy a další regionální a evropské orgány a instituce zapojené do sociálního dialogu.
Termín realizace projektu:
Projekt RASDI byl odstartován 1.1.2014 a bude probíhat až do konce tohoto roku (12 měsíců).
Projekt je financován za finanční podpory Evropské komise
