Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Podnikatelské prostředí zažívá „inovační závrať“, tvrdí studie

Podle nejnovějšího Globálního inovačního barometru 2013 společnosti GE zažívají podnikatelé „inovační závrať“. Ta je způsobena rychlým vývojem v podnikatelském prostředí a všudypřítomnou nejistotou, jak udržet konkurenceschopnost společnosti. I přesto manažeři firem stále sázejí na inovace, avšak často zkoušejí nové a nezvyklé inovační příležitosti.

„Inovátoři musí být schopni se přizpůsobit. Ti, kteří to nedokážou, riskují, že zůstanou pozadu,“ komentovala výsledky nového Globálního inovačního barometru 2013 společnosti GE Beth Comstocková, její viceprezidentka a marketingová ředitelka.

Průzkum zpracovávaný nezávislou výzkumnou a poradenskou společností StrategyOne totiž ukázal, že podnikatelé zažívají „inovační závraťˇ, kterou způsobuje rychlejší a globalizovanější podnikatelské prostředí. I přesto, že firmy stále sázejí na inovace, musí se častěji vyrovnávat s tím, že k tomu mají omezenější zdroje. Manažeři se proto uchylují k tomu, že konkurenceschopnost svých podniků udržují za pomoci nových, někdy i nezvyklých, inovací.

„Změny se staly nedílnou součástí prostředí, ve kterém se pohybujeme, a společnosti na ně reagují tím, že ve snaze dosáhnout růstu sázejí na nezvyklé přístupy k inovaci,“ potvrdila Comstocková.

Přednost domácím inovacím

Z průzkumu, který probíhal ve 25 zemích mezi více než 3 tisíci vrcholových manažerů, také vyplynulo, že manažeři ve snaze minimalizovat riziko pro svou společnost prosazují protekcionismus. Téměř dvě třetiny z nich uvedly, že jejich vláda by měla upřednostňovat domácí inovace před inovacemi importovanými.

„Když přišla světová finanční krize, začali jsme se bát, že ekonomická nestálost ohrozí rovnováhu volného a otevřeného mezinárodního obchodu. Inovační barometr ukazuje, že i manažeři někdy mají problémy nepodlehnout neodolatelnému vábení protekcionismu,“ řekl Karan Bhatia, viceprezident a vrchní poradce společnosti GE v záležitostech mezinárodního práva a politiky společnosti.

Záleží to na vládách

Vrcholoví manažeři se vesměs shodli, že možnosti jednotlivých společností v oblasti inovací z velké části závisejí na přístupu států. „Přední světové společnosti požadují po svých vládách, aby schválily stabilnější legislativu, která by podporovala a umožnila vyšší míru inovace nejen na domácích, ale i na světových trzích,“ uvádí se v průzkumu.

Klíčovou by proto měla být ochrana obchodních zájmů, mezi něž je zařazována ochrana talentovaných zaměstnanců, znalosti a intelektuálního vlastnictví, a také odstranění bariér, které způsobuje byrokracie a nadměrná regulace.

Většina společností se shodla, že vlády by měly inovace podporovat zejména v oblastech vzdělávání (50 %), boje s byrokracií (48 %) a ochrany obchodních tajemství (41 %).

 

Zdroj: Euractiv


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« červenec »
  Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.