Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Návrh na místní příslušnost exekutorů poškodí věřitele i dlužníky

AMSP ČR zahájila na březnové konferenci odbornou diskusi k návrhu podporovaném předsedou Legislativní rady vlády a ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřím Dienstibierem, který zavádí tzv. místní příslušnost soudních exekutorů.

Zatímco dnes si věřitel může vybrat exekutora, nově by mu byl přidělen exekutor z regionu, odkud pochází dlužník, bez ohledu na jeho kvalitu a názor věřitele. Podnikatelé, soudci, exekutoři a bankéři včera velmi otevřeně diskutovali dopady této zásadní změny. Svůj příspěvek přednesl i belgický soudní exekutor Alex Dockers.

Závěr účastníků konference byl jednoznačný. Jedná se o jeden z nejhorších návrhů posledních let, který poškodí všechny strany a může ohrozit stabilitu podnikatelského a bankovního prostředí. AMSP ČR přináší pět hlavních důvodů, na kterých se zástupci všech dotčených stran shodli.
 

1. Věřitel je jednoznačně upozaděn. Tím, že si nemůže vybrat, s kým bude v rámci exekuce spolupracovat a exekutor mu bude náhodně přidělen, může znamenat zásadní ohrožení jeho pohledávek


2. V celé Evropě dochází přesně k pravému opaku, a to je rozšiřování teritoriality do větších územních celků (Belgie, Francie, Španělsko, Estonsko, Portugalsko atd.) příp. na celou zemi (Nizozemsko), neboť princip místní příslušnosti brání zdravé soutěživosti a tím i zvyšování kvality služeb.


3. V celkem 29 českých okresech je v současnosti pouze jeden exekutor, což bude znamenat jeho přetížení, navíc nekonkurenční prostředí, bude bez jakékoliv motivace. Naopak v jiných regionech budou exekutoři nevyužiti. Vymahatelnost práva tím bude značně kolísat. Přídělový systém bude znamenat posilování průměrnosti a stane se živnou půdou pro šikanózní exekuce, na což doplatí věřitel i dlužník.


4. Zatímco věřitel bude z jiného regionu, exekutor by podle návrhu byl ze stejného okresu jako dlužník. To je živná půda pro korupci a zneužití osobních vztahů bez jakéhokoliv vlivu věřitele.


5. Banky dle České bankovní asociace přibrzdí úvěrové aktivity, neboť se zvýší pravděpodobnost, že vzroste podíl nesplácených úvěrů. Situace, že bude jeden bankovní dům obsluhovat několik desítek náhodně vybraných exekutorů v regionech je přímým ohrožením úvěrových aktivit bank.

Karel Havlíček, předseda AMSP ČR  k tomu dodává: „Rozumím tomu, že když je v České republice jeden milion dlužníků postihnutých exekucí, že se politicky dobře prodává tvrzení, že jim ulevíme. Ve skutečnosti to ale dopadne negativně i na dlužníky.  Toto opatření nejenže sníží vymahatelnost, ale dostaneme se opět do stavu, kdy si věřitelé budou najímat vlastní vymáhací agentury a pohledávky se budou řešit mimosoudní cestou. Firmy a banky potom tento stav promítnou do svých kalkulací a zdraží se zboží i služby.“

 


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« listopad »
  Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.