Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Mikroživnostníci a e-shopy mají šanci vyhnout se EET

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR v předvečer spuštění elektronické evidence tržeb stále jedná s ministrem financí a mikroživnostníci jsou krůček od toho, že nebudou muset povinně elektronizovat svoje prodeje. Ministerstvo financí vyslyšelo dlouhodobý požadavek AMSP ČR a osoby samostatně výdělečně činné, které vykazují tržby v řádu stokorun denně, tak mají šanci se EET vyhnout. Podmínkou bude, že se podnikatelé dohodnou s Finančním úřadem na paušální dani. Velmi reálné je i to, že evidovat tržby nebudou muset e-shopy u plateb kartou přes internet.

Fyzické osoby, jejichž příjem nepřevýší 250 tis. korun ročně zatím nikdy nebyly blíže tomu, že se vyhnou elektronizaci svých prodejů. Pokud totiž využijí tzv. institut paušální daně, tak podle dohody zástupců malých podnikatelů a Ministerstva financí mají reálnou šanci být vyjmuti z režimu EET. Institut paušální daně je možné využívat i dnes, nicméně zájem firem, dohodnout se Finančním úřadem na zaplacení určité daně byl zatím minimální. Fakticky to znamená, že podnikatel ukáže výsledky za poslední rok, navrhne plán roku následujícího a podle toho si dohodne s pracovníky finanční správy daň. De facto se tím vykoupí ze všech administrativních povinností a nově i z evidence tržeb.

Karel Havlíček, předseda AMSP ČR, k tomu uvádí: „Jedná se o racionální rozhodnutí. V tomto případě se vůbec nedá hovořit o nějakém větším podnikání, jedná se o fyzické osoby, které dělají pár set korun tržeb denně a jejich reálné výdělky jsou naprosto minimální. Může se jednat například o malé vesnické výčepy, které otevřou v pátek a v sobotu večer. Pokud dojde k dohodě, že zaplatí alespoň minimální daň, může to být pro stát dokonce výhodnější než doposud.“

AMSP ČR jedná s Ministerstvem financí v posledních hodinách velmi intenzivně a přivítala proto i další návrh, a to je neevidovat tržby e-shopů u plateb prováděných kartou prostřednictvím internetu.  To navazuje na dohodu mezi AMSP ČR a Ministerstvem financí z léta, kdy se vyjmuly z povinnosti evidence e-shopy prodávající přes prostředníky, například zásilkové služby, které následně platbu zasílaly na účet prodejce.

Pavla Břečková, místopředsedkyně AMSP ČR k tomuto návrhu dodává: „Platby přes platební bránu mají mnoho variant a provozovatelům e-shopů by to dost zkomplikovalo život. Podstatné je ale to, že se v konečném důsledku jedná o bezhotovostní převod, a tudíž případný daňový únik je naprosto minimální. E-shopy elektronizují svoje podeje již dnes a nemá proto smysl zavádět jim další režim.“

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ_zmeny_EET_AMSP_CR.docx TZ_zmeny_EET_AMSP_CR.docx (128,37 KB)


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« červen »
  Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.