Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


TAB Board CZ - Majitel firmy = sám voják v poli (5/5)

Nezávislost, svoboda, volnost – to jsou velmi časté odpovědi na otázku „Jaké jsou hlavní výhody podnikání?“ Možnost o všem rozhodovat sám, bez nutnosti poslouchat nadřízené, o jejichž schopnostech mají téměř všichni zaměstnanci jisté pochyby. To je jedna stránka mince, ta odvrácená strana podnikání spočívá v jisté osamělosti na válečném poli businessu a s tím spojená osobní zodpovědnost za celou firmu.

Vlastní firma je v podstatě království, kde vládne majitel firmy, tedy král. Má neomezenou rozhodovací pravomoc, ale také neomezenou zodpovědnost. A do války je vždy v čele svých vojáků (zaměstnanců) sám a je tedy nejlepší cíl pro protivníky (konkurenty). Když sečteme výhody vlastního podnikání, dostaneme poměrně dlouhý seznam:

  • Sám si určuji, co budu dělat
  • Sám stanovují cíle pro firmu
  • Sám se rozhoduji, co budou dělat zaměstnanci
  • Sám si určuji, kolik času budu pracovat
  • Sám řeším strategické směřování firmy

 

Naopak nevýhody se vejdou do pouhého jediného bodu, ale mnohonásobně podstatnějšího - Jsem na všechno sám!

 
A proto má každý král svoje rádce, každý generál štáb poradců (pozor – nezaměňovat za sovětské poradce), každý generální ředitel nadnárodní společnosti svoje nezávislé členy boardu či dozorčí rady. Stejně tak se majitel firmy může obklopit zkušenými lidmi, na které se může spolehnout a kteří mu pomůžou v řízení firmy. Přestože tíha rozhodnutí vždy bude ležet na tom konkrétním podnikateli, tak opora ve skupině rádců je k nezaplacení.

tu______ci.jpg

 Existuje samozřejmě celá řada možností, s kým se poradit a kde získat informace pro rozvoj firmy, např. je možno absolvovat různá školení a kurzy, přečíst si odborné knihy, najmout si poradce, stát se členy různých klubů či komor, atd... Co ale chybí, je trvalost této podpory, šíře odbornosti, rozmanitost pohledů a energie, což může dodávat skupina královských rádců. Ostatně tato pozice byla velmi prestižní a stála na společenském žebříčku velmi vysoko - i když se někdy stalo, že „moji rádcové nenašli... J”.

 

Majitel menší nebo střední firmy si nemůže dovolit trvale platit neexekutivní členy boardu (představenstva), ale může využít zkušeností kolegů – podnikatelů, se kterými se sdruží v tzv. „ alternativním boardu“. Díky pravidelný zasedáním této „porady vedení firmy“ získává podnikatel trvalou skupinu rádců, o které se může opřít.

 

Slovy jedné majitelky firmy: „Díky členství v boardu již nejsem na podnikání sama. Mám k dispozici široký tým zkušených podnikatelů, se kterými se mohu poradit při řízení  firmy. Cítím podporu kolegů, což  mi dodává energii do další práce.“

 

Až příště půjdete do business bitvy se svými konkurenty a pojedete v čele svých zaměstnanců vstříc podnikatelskému dobrodružství, už nemusíte být sami!

 

Více informací naleznete na webu či Facebooku.

Šimon Mastný, TAB Board CZ

 tab_board.jpg


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« únor »
  Po Út St Čt So Ne
5           1 2
6 3 4 5 6 7 8 9
7 10 11 12 13 14 15 16
8 17 18 19 20 21 22 23
9 24 25 26 27 28 29  

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.