Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Litevské předsednictví se zaměří na důvěryhodnou, otevřenou a rostoucí Evropu

Od července do prosince 2013 předsedá Radě EU poprvé Litva, která ve svém působení vystřídala Irsko v rámci tria států Irsko - Litva – Řecko. Tzv. předsednická tria jsou tři po sobě jdoucí země, které předsedají EU a sdílejí společný osmnáctiměsíční program, jehož cílem je v tomto případě stimulovat růst, vytvářet pracovní místa a posílit konkurenceschopnost EU.

Priority litevského předsednictví
 

Sloganem litevského předsednictví je „Důvěryhodná, otevřená a rostoucí Evropa“, přičemž „důvěryhodná“ se vztahuje k finančním otázkám, „otevřená“ odkazuje na politiku sousedství s východoevropskými státy, a heslo „rostoucí“ je spojeno s podporou podnikání. 

V rámci vnitřního trhu bude pro Litvu prioritní integrace trhu služeb a digitální vnitřní trh - především elektronická identifikace, elektronický podpis a kybernetická bezpečnost. Litva chce zároveň podpořit fungování sektoru služeb v internetovém prostředí a důležitá pro ni bude digitální agenda ve vztahu k malým a středním podnikům. Neméně důležitým tématem bude elektronické zadávání veřejných zakázek a elektronická fakturace. 

V oblasti vnitřního energetického trhu, by měl být projednáván Klimaticko-energetický balíček 2030, u kterého chce Litva prosazovat individuální přístup k jednotlivým členským státům z důvodu jejich odlišné situace v oblasti nerostných surovin a klimatických podmínek. 

V otázce společné obchodní politiky bude pro Litvu zásadní především uzavření jednání s Gruzií a Ukrajinou, stejně jako probíhající jednání se Spojenými státy. V rámci Východního partnerství také započnou přístupová jednání se Srbskem, kde jediná přijatelná možnost je, že Kosovo zůstane jeho integrální součástí. 

Řešení problémů eurozóny spatřuje Litva ve větší konvergenci rozpočtových politik a ve snaze více se přiblížit konfederální struktuře. 

V obecné rovině bude litevskou snahou především prosazovat důslednou implementaci současné legislativy a jednotlivých balíčků spíše než snaha vytvářet nové. V neharmonizovaných oblastech chce více prosazovat princip vzájemného uznávání.

 

Zápis z pracovní snídaně o prioritách litevského předsednictví ke stažení zde.

 

Zdroj: CEBRE


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« září »
  Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.