Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Kurzarbeit po česku: od září 2012 do firem míří 800 milionů

V Česku po letech dohadů a tlaku zaměstnavatelů startuje takzvaný kurzarbeit  - navazujeme na naši poslední informaci v této věci z května 2012.  Kurzarbeit (v překladu zkrácená pracovní doba) - Zjednodušeně znamená, že zaměstnavatelé mohou na 6 měsíců ponechat své pracovníky doma a nezaplatit jim za to příslušnou část mzdy. Snížení platu pak zaměstnancům dorovná stát. Jedná se tedy o formu dohody zaměstnanců, zaměstnavatelů i státu.

Důvodem pro jeho zavedení je skutečnost, že pomáhá překonat dočasný pokles poptávky způsobem výhodným pro všechny strany. Německo stál kurzarbeit miliardy, Němcům ale zachránil pracovní místa. Zavedení kurzarbeitu:

  • zaměstnavatelům pomáhá zachovat jejich konkurenceschopnost tím, že si udrží své kmenové zaměstnance, na nichž záleží ziskovost podniků. Dále šetří náklady spojené s propouštěním, opětovným najímáním a nutným školením, popř. zapracováním přijatých zaměstnanců a také část mzdových nákladů, popř. pojistného na sociální zabezpečení.
  • státu ušetří na celkových nákladech souvisejících s nezaměstnaností. Ty jsou až třikrát vyšší než podpora zachování pracovních míst poskytovaná při využívání kurzarbeitu. Představují je zejména vyplácené podpory v nezaměstnanosti, ztráta na daních z příjmů fyzických osob a na zdravotním a sociálním pojistném, dávky sociální pomoci apod.
  • zaměstnancům zůstane zachována práce a je jim částečně kompenzován snížený výdělek související s kratší pracovní dobou při kurzarbeitu.

Na kurzarbeit budou použity prostředky z evropských vzdělávacích fondů. Zaměstnanci v době poklesu zakázek nebudou doma, ale budou se rekvalifikovat a přitom dostávat 60 % platu.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek k tomu uvedl: „Velmi nám záleží na tom, aby to nebylo žádné účelové přednášení v kanceláři, ale skutečná rekvalifikace ve výrobě.“

 

Ne každá firma v potížích však na dotace dosáhne. Úřady práce, které budou peníze přidělovat, budou žádosti posuzovat individuálně. Finální kritéria představí MPSV dle slov náměstka ministra Karla Machotky v létě. Jak uvedly Hospodářské noviny, už teď je jasné, že půjde především o to, jak dobrý restrukturalizační plán firma představí, a také ot o, jak výrazný pokles zakázek se u ní projeví. Pokles do 20 % musí firma zvládnout sama, a pokud bude pokles naopak nad 60 %, nemá dle MPSV význam firmu již dotovat. Předpokládá se, že kurzarbeitu využijí nejvíce malé a střední firmy, a to zejména z oborů stavebnictví a strojírenství.

 

Statistika:

O 11 % klesl letos nábor nových pracovníků ve zpracovatelském průmyslu

17 % firem se letos chystá propouštět (jen 9 % naopak počítá s náborem nových lidí).

27 % firem počítá s tím, že koncem letošního roku nebudou mít práci pro více než 10 % svých lidí

50 % firem očekávám, že koncem letoška nebudou mít práci pro 2-10 % svých lidí

(Zdroj: Manpower)


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« červen »
  Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.