Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


K uvolnění švarcsystému

Premiér Nečas již v listopadu prohlásil, že je nutné zmírnění kontrol švarcsystému. Vláda couvá z přísných opatření, která před rokem namířila na firmy a živnostníky. Mnohem mírněji začne nahlížet na švarcsystém, tedy najímání živnostníků tam, kde by měli mít standardní zaměstnaneckou smlouvu. Díky tomu odvádějí mnohem menší daně i sociální a zdravotní pojištění.

První krok k uvolnění už se rodí: zrušení povinnosti mít u sebe neustále pracovní smlouvu pro případ, že by přišla kontrola. "Je to bizarní opatření a udělám vše pro to, aby bylo zrušeno," řekl premiér Petr Nečas. Brzy ale mají následovat další, zásadnější změny. Opět by se mohly v zákoně zmírnit postihy (které od ledna 2012 naopak stouply, v některých případech až na deset milionů korun), hlavně by ale měla daňová správa výrazně ubrat v kontrolách.

 

Jaký byl efekt kontrol v r. 2012?

Na kontroly nelegální práce bylo ze strany MPSV vyčleněno 798 mil. Kč z evropských peněz, tým realizačního projektu čítal 414 osob a k 10.9.2012 bylo vyčerpáno více jak 180 mil. Kč. Kontroly byly zaměřené zejména na provozovatele lyžařských areálů, stánkový prodej v Praze, čerpaní stanice PHM ve Středočeském kraji, sídla a prodejny Penny market, firmy poskytující služby motoristům, koupaliště, aquaparky a navazující služby, na dálkovou kamionovou a autobusovou dopravu. Celkem bylo k tomuto datu zahájeno 4825 kontrol, kde bylo zjištěno celkem 323 nelegálně zaměstnaných, což je pouze 6,7 %!

 

Změny nebudou hned

Pracovníci budou muset nadále na požádání prokázat pracovní vztah kopií smlouvy. Loňský slib vlády - novela zákona, která měla zmírnit opatření proti švarcsystému, totiž nezačne platit dříve než za rok. Zároveň by měla změnit výši sankcí.

Zmírnění honu na švarcsystém slibovala vláda loni jako jedno ze 70 opatření, která mají opět nastartovat ekonomický růst. Teď si ale dává načas a firmy si na uvolnění počkají. Patrně až do příštího roku.

Ministerstvo práce sice již chystá změny zákona, s jeho předložením vládě ale počká až do června. Reálně se tedy situace začne měnit nejprve v druhé polovině roku. Novela pak ještě bude muset projít celým legislativním kolečkem, takže je nepravděpodobné, že by se firmám ulevilo dřív než v lednu příštího roku.

Mluvčí resortu Štěpánka Filipová nedokázala říci, kdy by mohly změny začít platit. "Záleží na průběhu procesu. Jednat musíme i se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců," tvrdí.

Pracovníci tak například budou muset i nadále na požádání prokázat svůj pracovní vztah kopií pracovní smlouvy nebo jiným dokladem, kdykoli je o to inspekce práce požádá. Tuto povinnost zavedl začátkem roku bývalý ministr práce Jaromír Drábek v rámci tažení proti švarcsystému.

Problém to je hlavně u profesí, kde se lidé pohybují na více místech nebo pracují v terénu – dělníci v lesích či na stavbě, řidiči, kurýři a další. "Pro zaměstnance je povinnost mít u sebe pracovní smlouvu nepříjemná. Zejména v našem oboru, kdy lesní dělník je v terénu v létě i v zimě, i za špatného počasí. V zasmolených montérkách nemá kopie pracovní smlouvy dlouhou životnost," upozorňuje majitel lesnické firmy, který kvůli obavám z kontroly nechtěl být raději jmenován. (zdroj: ihned.cz)

A jak má systém fungovat, až se podaří změny prosadit? Tak například informace o pracovním vztahu si budou nově inspektoři získávat sami z databází správy sociálního zabezpečení. Přesto se ale povinnost mít u sebe doklad nezruší úplně. "Kopie pracovních smluv a dalších dokladů by úředníci vyžadovali u pracovníků, kteří zatím nebyli přihlášeni na Okresní správu sociálního zabezpečení, nebo v případě, kdy nebudeme moci zjistit, o jaký pracovní vztah se jedná, z dostupných informací," řekla HN ministryně práce Ludmila Müllerová.

Chystaná novela také nově nastaví sankce, jaké čekají firmu v případě, že její pracovníci doklad o pracovním vztahu nepředloží.

 

Podle neoficiálních informací AMSP ČR přislíbilo Ministerstvo práce a sociálních věcí vyjmout z definice nelegální práce rodinné příslušníky, což byl velmi častý případ zásadních sporů při kontrolách ve smyslu dobrovolnické práce bez odměny mezi podnikateli a inspektoráty.

 

Jsme rádi, že i AMSP ČR přispěla k potírání této šikany ze strany úřadů, příkladem je úspěšná kauza podnikatele Sotony – viz reportáž ČT1 z 18.12.2012 ZDE

 


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« květen »
  Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.