Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Investice malých a středních podniků do IT

Rozvoji moderních technologií v menších a středních firmách brání neznalost manažerů a majitelů. Výzkum AMSP ČR a HP mezi 500 českými  firmami ukázal, že malé a střední podniky chtějí snižovat náklady na IT, ale nemají dost informací o efektivních možnostech, jako jsou cloudové služby či virtualizace (viz sekce "Nepřehlédněte", 19.průzkum). Cloudové služby používá pouze 6 procent firem, mnohem větší zájem mají firmy o tablet PC. Tomuto tématu se věnovala tisková konference i konference k IT trendům v malých a středních podnicích organizovaná v Praze 7.3.2013 partnery Hewlett Packard, Microsoft, AMSP ČR, AutoCont a ICC.

České podniky s ročním obratem nad sto milionů korun plánují v letošním roce častěji zavést používání dotykových tabletů než využít moderní technologie pro zálohování svých dat. Ukázal to výzkum  Asociace malých a středních podniků a živnostníků  ČR (AMSP ČR) a společnosti HP mezi pěti stovkami majitelů a manažerů firem s obratem nad 100 milionů korun ročně.

Nové firmy dokážou  ICT využívat smysluplně, mladí podnikatelé vědí, co potřebují a dokážou s tím efektivně pracovat. Na druhou stranu je patrné, že zaběhlé podniky, které nedisponují IT specialisty, nedokážou  často racionálně rozhodnout jaké řešení je pro ně ideální. Vývoj v ICT technologiích jde rychleji než je schopnost manažerů zvážit další požadavky,“ říká Karel Havlíček, předseda představenstva AMSP ČR.

Nedostatek informací pro relevantní rozhodování a plánování potvrzují i dílčí výsledky výzkumu. Potřebu získat podrobnější vysvětlení přínosů a možných rizik online služeb či virtualizace počítačů vyjádřila v průzkumu přibližně desetina oslovených manažerů v rozhodujících rolích.

Jasněji mají majitelé a vysocí manažeři českých firem u dotykových počítačů. Tablety již dnes používá více než čtvrtina firem (29 procent), dalších 14 procent respondentů o zavedení tabletů do oficiálního firemního IT uvažuje.

Studie také ukázala, že nejsilnější postavení v oblasti zpracování dat v českých firmách  s obratem nad 100 milionů korun drží  s velkým odstupem od konkurence Microsoft. Microsoft SQL Server jako platformu pro práci s daty uvedlo 59 procent respondentů, na druhém místě se umístil SAP DB (9 procent), Oracle (7 procent) a IMB DB2 (1 procento). Celých 15 procent respondentů odpověď na otázku neznalo, 8 firem potom používá kombinaci více serverových produktů.

Poddimenzované investice
I přes to, že 63 procent firem z průzkumu ví, že výpadek firemního IT znamená finanční ztráty, investice do oblasti zálohování dat a virtualizace systémů plánuje pouze po jednom procentu firem. Jde o paradox, zájem o možné úspory spojené se zálohováním či správou IT projevuje 84 respektive 70 procent respondentů.

Většina firem v průzkumu (66 procent) plánuje v roce 2013  investovat do IT méně než milion korun, tedy méně než procento svého obratu. Dalších 12 procent plánuje investici v rozmezí jednoho až tří milionů, více než třímilionovou investici plánuje pouze desetina respondentů. I mezi firmami s obratem nad jednu miliardu jde ale pouze o třetinu oslovených podniků.

„Omezené investiční prostředky jsou fenoménem, se kterým se potýkají české i zahraniční firmy. Cloudové služby a licence na bázi předplatného umožňují snížit počáteční investice a lépe náklady na IT plánovat,“ upozorňuje Roman Cabálek, generální ředitel společnosti Microsoft Česká republika. „Zálohování je mezi firmami prioritou číslo jedna – souvisí s megatrendem stále rostoucího množství dat. Zájem o virtualizaci projevila méně než polovina podniků. Svým způsobem mě to potěšilo. Znamená to, že trh nepodlehl marketingovému tlaku a virtualizují pouze ti, pro které to má skutečný smysl. Potvrzuje to i fakt, že větší zájem mají o virtualizaci firmy s větším počtem serverů,“ dodal.

Nejčastější investice do informačních technologií ve firmách podle výsledků výzkumu proto směřují na zajištění běžného provozu – doplňování či obnovy pracovních stanic, serverů a údržbu firemní infrastruktury.

„Cenová dostupnost softwaru pro virtualizaci a automatickou správu IT infrastruktury v současnosti umožňuje poskytovat IT služby formou kombinace privátního IT a veřejného cloudu i středně velkým firmám,“ říká Jan Kameníček, generální ředitel společnosti HP Česká republika. „Tyto firmy tak mohou zpracovávat citlivá data a poskytovat kritické aplikace efektivně ve vlastním datovém centru, a nekritické aplikace nebo dodatečnou výpočetní kapacitu nakupovat z veřejného cloudu.“

Cloudové služby aktuálně používá 6 procent firem, které se zúčastnily průzkumu, a o potenciál online služeb se zajímá pouze 27 procent respondentů. Virtualizaci desktopů již nasadilo 12 procent firem a 45 procent respondentů se o tuto variantu zajímá. Zájem o toto řešení roste s počtem zaměstnanců.

CIMG6144.jpg

CIMG6147.jpg

CIMG6140.jpg

 


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« červen »
  Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.