Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Firmy mají propouštět cizince, za které však nemají náhradu

AMSP ČR nesouhlasí s novým pokynem MPSV platným od 1.7.2012, který omezuje zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU v českých firmách. Tento pokyn značně ztěžuje situaci zejména v malých a středních podnicích při obsazování dělnických profesí s nižší kvalifikací (svářeči, zámečníci, frézaři, slévači apod.), které na českém trhu nejsou.

Dle slov ministra Drábka tak reaguje na půl milionu českých nezaměstnaných, kdy cílem toho kroku je vyčistit trh práce, přestože se to firmám nebude líbit.

  • Vydaný pokyn stanovuje nevydávat nová povolení k zaměstnání na volná pracovní místa, u nichž zaměstnavatelé požadují nižší stupeň kvalifikace, než je ukončené středoškolské vzdělání s maturitou. O udělení výjimky může ve výjimečných případech rozhodnout ředitel odboru koncepcí trhu práce MPSV na základě podrobně odůvodněné písemné žádosti ředitele místně příslušné Krajské pobočky Úřadu práce.
  • Vydaná povolení prodlužovat pouze tehdy, není-li pracovní místo možno nově obsadit evidovaným uchazečem o zaměstnání, vždy však na dobu max. 6 měsíců.
  • Vyžadovat nostrifikaci dokladu odborné způsobilosti.
  • Neprodlužovat dobu platnosti povolení k zaměstnání vydaných cizincům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u uživatelů na základě dohod uzavřených před nebytím účinnost zákona č. 367/2011 Sb. o zaměstnanosti, tj. před 1.1.2012.

Rozumíme tomu, že cílem MPSV je vyčistit trh práce, ale tímto způsobem se přehazuje problém na firmy. Firma bude povinně hledat mezi českými nezaměstnanými a zůstane jí tak neobsazené místo v době, kdy potřebuje urgentně realizovat těžce získané zakázky. Administrativa provázející nový pokyn ministerstva je pro firmy enormní a představuje zdlouhavý proces vydávání povolení. Pro velké firmy je to problém v manažerských pozicích, pro malé a střední firmy zejména u dělnických profesí s nižší kvalifikací, které na českém trhu práce vůbec nejsou. Nostrifikace diplomů je nákladná a cizinci žádající o prodloužení povolení ji musí dokládat opětovně. Cizinci zde pracující ve firmách jsou již zaškoleni, zaučeni, firmy mají zájem o jejich dlouhodobé působení a nyní je budou muset poslat domů s tím, že je po nějaké době budou zvát zpět do ČR. AMSP ČR požaduje, aby se v případě prokázání absence kandidátů na požadovaná pracovní místa z řad českých nezaměstnaných vydávala povolení nadále na 2 roky, nikoli na nově navrhovanou zkrácenou dobu 6 měsíců (způsobuje nejistotu a administrativní zátěž pro zaměstnavatele i zaměstnance a jejich rodiny), dále aby se odlišila specifika některých profesí a zjednodušil se celý administrativní proces. U finálního schvalování žádosti firmy jedinou osobou se nemůžeme ubránit obavám z korupčního prostředí. S ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem jednala AMSP ČR v této věci již 18.dubna 2012. Následně se k jednání s ministrem připojily i další zaměstnavatelské svazy.

Aktuální reportáž ČRo 1 Radiožurnálu zde


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« leden »
  Po Út St Čt So Ne
1     1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31    

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.