Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Elektronická tržiště – šance pro malé a střední podniky

Malé a střední podniky by se rozhodně neměly e-tržiště obávat, stačí si vyzkoušet podání nabídky v demo-verzi na kterémkoli z pěti e-tržišť, na kterých zadavatelé zveřejňují zadávací řízení.

Je tomu rok, co bylo spuštěno zadávání veřejných zakázek prostřednictvím elektronických tržišť. Účelem bylo nejen omezit možnost korupce a zvýšit transparentnost, ale také snížit náklady spojené s procesem zadávání veřejných zakázek.

E-tržiště jsou určena především pro rychlé operativní pořizování snadno standardizovatelných, opakovaně nakupovaných komodit (např. kancelářských potřeb, počítačů apod.) a umožňují plně elektronické zadávání ve vybraných zadávacích řízeních s využitím automatických metod hodnocení a elektronických aukcí.

Snadný přístup k informacím o zakázkách prostřednictvím e-tržiště navíc otevírá cestu k veřejným zakázkám pro více dodavatelů, zejména z řad malých a středních podniků.

E-tržiště jsou prostě levná, transparentní a podstatně lépe využitelná pro dodavatele, kteří doposud neměli s veřejnými zakázkami co do činění hlavně z důvodu administrativní složitosti výběrového řízení.

O to více zaráží skutečnost, že e-tržiště nejsou malými a středními podniky příliš využívána.

 

Podání nabídky na e-tržišti připomíná o trochu složitější nákup v E-shopu

 

Výhody e-tržišť:

  • dodavatel registrovaný na e-tržišti se může účastnit neomezeného počtu zadávacích řízení
  • lze se registrovat na všech 5 e-tržištích a být tak informován o všech jednotlivých zadávacích řízeních
  • provozovatelé e-tržišť poskytují dodavateli služby potřebné pro účast ve výběrových řízeních zdarma
  • lze si přiobjednat tzv. aditivní neboli doplňkové služby, které zvýší komfort využívání e-tržiště a jsou za poplatek
  • zadávání veřejných zakázek je standardizováno, což ulehčuje dodavatelům orientaci a usnadňuje podání nabídky 

 

Povinnost zadávat určené veřejné zakázky prostřednictvím e-tržiště mají ústřední orgány státní správy a státní příspěvkové organizace jednotlivých ústředních orgánů, ostatní zadavatelé, tj. územně samosprávné celky a obce, mohou prozatím využívat e-tržiště dobrovolně.

Veřejné zakázky mohou být zadávány buď mimo režim Zákona o veřejných zakázkách jako veřejná zakázka malého rozsahu nebo v režimu Zákona o veřejných zakázkách v nejjednodušším „zákonném“ zadávacím řízení, a to ve Zjednodušeném podlimitním řízení.

Elektronická tržiště jsou webovou aplikací patřící do Národní infrastruktury pro elektronické zadávání veřejných zakázek (NIPEZ).

 

MMR připravuje další nástroje, které napomohou dodavatelům
lépe se orientovat v používání e-tržišť.

 

Ministerstvo pro místní rozvoj informuje rozsáhle o e-tržištích na portálu o veřejných zakázkách a koncesích (ZDE) spravovaném ministerstvem pro místní rozvoj a navíc nově chystá e-learning zaměřený speciálně na praktické postupy při využívání e-tržiště.

 

 


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« únor »
  Po Út St Čt So Ne
5           1 2
6 3 4 5 6 7 8 9
7 10 11 12 13 14 15 16
8 17 18 19 20 21 22 23
9 24 25 26 27 28 29  

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.