Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Ekonomické oživení povede k větší fluktuaci zaměstnanců, tvrdí studie

Opětovné nastartování hospodářského růstu a oživení pracovního trhu v Evropě povede během příštích tří let k významné fluktuaci zaměstnanců. Ztráta talentů může mít ale silný dopad na firmy, které by se proto blížícímu se problému měly věnovat již nyní. V příštím roce se vyšší fluktuace dotkne Německa, které budou následovat i další evropské země.

Pravděpodobný hospodářský růst, který čeká evropské ekonomiky, s sebou přinese i oživení pracovního trhu a s tím spojenou vyšší míru fluktuace zaměstnanců mezi firmami.  

Studie, kterou zpracovala globální poradenská společnosti Hay Group ve spolupráci s Centre for Economics a Business (Cebr), totiž tvrdí, že v roce 2016 dosáhne fluktuace zaměstnanců v Evropě 18,7 %. Za novým pracovním místem by tak své stávající zaměstnání mělo opustit 39 milionů lidí, což ve srovnání s rokem 2012 znamená nárůst o 9,4 %. 

Důvodem častějších odchodů za jiným zaměstnáním je podle autorů studie dlouhodobá frustrace ze setrvání na jednom pracovním místě, k čemuž byly zaměstnanci nuceni obavami ze ztráty zaměstnání dobách hospodářského úpadku. 

„Ekonomická krize a s ni spojené škrty ve výdajích dosud drželi míru fluktuace zaměstnanců na uzdě. Vzrostl však počet nespokojených a frustrovaných zaměstnanců, kteří nyní představují pro svou firmu riziko. Zotavení ekonomiky a oživení trhu práce povede k tomu, že se začnou poohlížet po alternativních možnostech zaměstnání,“ vysvětluje Pavla Helclová, konzultantka Hay Group, která zároveň zdůrazňuje, že společnosti s tím musí počítat již nyní.  

Nejprve Německo 

Vyšší míra fluktuace zastihne podle autorů studie nejprve Německo - má se tak stát již v roce 2014. Následovat budou o rok později další země v čele s Ruskem, Polskem a Velkou Británií.  

V některých zemích se fluktuace objeví prý až poté, co se projeví dopady reforem trhu práce. Vrchol fluktuace tak ve Francii a Španělsku proběhne v roce 2016 a v Itálii ještě o dva roky později. 

Podle konzultantky Helclové nelze ale na fluktuaci zaměstnanců pohlížet pouze jako na negativní jev. „Existuje samozřejmě zdravá míra, která přivádí do firmy novou krev a nové pohledy,“ tvrdí.  

Na druhou stranu zaměstnavatelé musí počítat s vyššími náklady na nábor nových pracovníků a na jejich školení. „Předpokládá se také jejich nižší produktivita v období adaptace na novou pozici,“ dodala Helclová. 

Klid před bouří 

A co je hlavní příčinou zvýšené míry fluktuace zaměstnanců? Podle studie, která zkoumala situaci ve 30 zemích a pracovala s daty OECD, MMF, Světové banky či Světového ekonomického fóra, k nim patří klesající důvěra v organizaci a její vedení, nedostatečný prostor pro osobní kariérní růst, znepokojení nad spravedlností odměny za odvedenou práci, nízká efektivita práce ve firmě a špatné fungování celé společnosti.  

„Firmy by se již nyní měly zamyslet nad tím, co ovlivňuje loajalitu jejich zaměstnanců a na co by se měly zaměřit, aby zabránily riziku fluktuací při oživení trhu práce,“ radí Helclová.  

„Nyní je klid před bouří a společnosti se tedy musí zaměřit na udržení nejen lidí s vysokým potenciálem, ale i na své zaměstnance s kritickými dovednostmi a v klíčových rolích,“ dodává.


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« červen »
  Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.