Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Den podnikatelů České republiky - kulatý stůl AMSP ČR s prezidentskými kandidáty, 20. 11. 2012, Praha

Pozvání AMSP ČR do diskuse v rámci jubilejního X. ročníku Dne podnikatelů České republiky přijalo všech šest oslovených kandidátů. Přímé debaty se zúčastnili Miloš Zeman, Vladimír Dlouhý, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Jiří Dienstbier, dále zprostředkovaně – formou videozáznamu – také Jan Fischer, který se debaty nemohl osobně zúčastnit z důvodu předávání agendy v Evropské bance pro obnovu a rozvoj v Londýně. K debatě je totiž vyzval Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Zeman seděl úplně napravo, o čemž glosoval, že vyzkouší extrémní pravici.

Blýskání na lepší časy?

„Střední a drobné podniky čekají dobré časy, protože jsme se z krize poučili. Vždyť v Evropě kontrolují osmdesát procent obchodu rodinné firmy,“ řekl na úvod Havlíček. Desátý ročník dne podnikatelů se konal pod záštitou předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové, která se však kvůli práci nezúčastnila.

Co budou dělat?

Úsměvy vyvolaly také odpovědi kandidátů na dotaz, co budou dělat, nebudou-li zvoleni. „Jsem lékař a vždy mě lákalo vrátit se k medicíně, ale nyní bych lidem asi spíše škodil. Dlouho jsem to nedělal. Nicméně čtyři roky ještě budu senátorem a pak uvidíme,“ sdělil Sobotka. Dientsbier je také v Senátu, ale vystudoval práva, takže by se k nim možná vrátil. „Po postu ministra zahraničí bych možná taky rád z té politiky vylezl,“ dodal Schwarzenberg.

„Vrátil bych se učit na Institut ekonomických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy,“ odpověděl Dlouhý. „Jako důchodce či jezevec bych se vrátil do své nory na Vysočině“ poznamenal Zeman, „Vrátil poněkolikáté," připomenul Dlouhý. „Opakování je matka moudrosti," odvětil Zeman. To nahrálo Sobotkovi k tomu, aby se svěřil s tím, že mu zahradu jeden jezevec celou přeoral. "Já vám ten důchod přeji," vzal si slovo sociální demokrat Jiří Dienstbier. "Já jsem si ho zasloužil dlouhou prací," opáčil ironicky Zeman o generaci mladšímu kandidátovi.  „No, v křeči nebudu a budu dělat dál v oboru, jemuž rozumím,“ zakončil Fischer.

Jaký bude tým?

A z jakých lidí by sestavili svůj tým na Hradě? Schwarzenberg by se obklopil pracovitými úředníky, Dlouhý také, ale takovými, co budou mít od něj odlišné názory. Podle Zemana je současný tým na Hradě dobrý, takže by si tam vzal jen řidiče a sekretáře a rozloučil by se s ideology, jakými jsou Petr Hájek a Ladislav Jakl. Sobotka by si vzal manželku a lidi, co zná. „Nebral bych tam lidi jako Jiří Weigl či Miroslav Šlouf, co domlouvali minulou volbu prezidenta. Velmi rád bych ve svém týmu měl takové odborníky, jako Eliška Wagnerová, Pavel Mertlík, Vladimír Špidla, Anna Šabatová či Jan Keller,“ podotkl Dientsbier. Fischer se obklopí produktivními a kreativními lidmi.

Kolik dají do kampaně?

Zemanova kampaň prý bude stát nejvýš 1,5 milionu korun. „Například známé JZD Hoštice vyhodily peníze na mou prezentaci,“ zavtipkoval. Dlouhý nemá sice rád, když se na sebe musí dívat na každém billboardu, ale jeho kampaň bude tak za deset milionů. Sobotka, očividně v dobré náladě, podotkl, že kampaň pod deset milionů korun pořídit v podstatě nelze. On na ni bude mít milionů patnáct. Dientsbier bude mít přes patnáct milionů korun a Schwarzenberg zhruba taky tolik.  Fischer v přenosu vysvětlil, že se vejde do dvaceti až třiceti milionů korun.

Právě do nepřítomného Fischera si rýpli Dlouhý i Zeman. "Rozhodně bych dopředu neříkal, že si na Hradě snížím plat o 20 nebo 25 procent," kritizoval Dlouhý jeden z Fischerových slibů. Zeman se zase vysmíval velkým billboardovým kampaním. "Olga Zubová visela v Praze na každém rohu a dostala 0,7 procenta. Financoval to pan Soukup, který je teď v týmu pana Fischera," připomněl Zeman.

Kandidáti se vesměs shodovali v tom, že jejich kampaň bude stát deset až 15 milionů korun. Dienstbier zapochyboval o tom, zda Zeman desetimilionový limit dodrží. Expremiér na to jen řekl, že někteří kandidáti dostali desetihaléřový příspěvek se zprávou: „Ty darebáku mizerná, jak se odvažuješ kandidovat".

A co zahraniční politika?

Havlíček se také pozastavil nad trojí zahraniční politikou Česka a zeptal se zájemců o Hrad, jaká by měla být ta jednotná?

Zeman je pro jednotnou zahraniční a bezpečnostní politiku v rámci celé Evropské unie. „V zahraniční politice v optimálním případě, který nenastane, by bylo dobré vyhodit z velvyslaneckých postů všechny kariérní diplomaty a nahradit je ekonomickými experty za ten či onen region," uvedl Zeman. Spokojil by se ale alespoň s posílením obchodních oddělení na úkor méně produktivních částí ambasád. Měli bychom vstoupit i na takové zajímavé trhy jakými jsou Indie a Brazílie. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) namítl, že velvyslanci jsou nyní v ekonomice školeni a hájil se tím, že všechna velvyslanectví se mají starat o české hospodářské zájmy. K volání, aby diplomacie umožnila pronikání českých firem na východní trhy, ministr uvedl, že je třeba vycházet z reálných možností. „Prozatím nevidím možnost, že by se Česká republika připojila k Čínské lidové republice nebo k Indonésii," podotkl.

Podle Schwarzenberga by srdce Evropy mělo vykonávat aktivní proevropskou politiku. „Kdybychom byli na Islandu, tak popřemýšlíme o tom, jestli se více přiklonit k Americe anebo k Evropě, ale u nás takové myšlenky nehrozí,“ zavtipkoval kníže.

Podle Dlouhého je jednou stranou mince suverenita Česka a druhou naše příslušnost k západní Evropě. Vůči euru a evropské integraci je prý rezervovaný. Dienstbier považuje za základní prokletí, že naše zahraniční politika zní různými hlasy. Právě prezident by je měl prý sjednocovat, jinak nás v Bruselu budou pořád považovat za blázny. Sobotka zdůraznil, že politici by měli v cizině otevírat dveře pro byznys, ale nedělat byznys.

Federalizace EU

Ministr Schwarzenberg také uvedl, že Evropská unie směřuje k federalizaci, v čemž se shodoval s místopředsedou ČSSD Jiřím Dienstbierem. Podle něj je nutná i daňová integrace, neboť se musí předcházet „daňovému dumpingu" mezi státy EU. Zeman je pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU. Podle někdejšího ministra Vladimíra Dlouhého „Evropa není připravena na federální uspořádání". Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) doporučil návrat od unijních regulací ke čtyřem základním svobodám, na nichž EU vznikla.

(Zdroj: idnes.cz, Parlamentní listy)

 

Mediální výstupy z akce ZDE

Fotogalerie


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« leden »
  Po Út St Čt So Ne
1     1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31    

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.