Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


ČR podepsala historickou dohodu o vzniku patentu EU

Česká republika se zasedání Rady pro konkurenceschopnost 19. února připojila k více jak dvěma desítkám zemí EU, které podepsaly patentový balíček. Podpis představuje završení téměř čtyřicetiletého jednání o vzniku jednotné patentové ochrany v EU. Počítá se s tím, že se první patenty s jednotným účinkem mohou objevit již v roce 2014.

Ministerským zasedáním 19.2.2013 končí dlouholeté spory o vznik jednotné patentové ochrany v EU. Ministři, kteří se sešli v Bruselu, totiž podepsali tzv. patentový balíček, který kromě evropského patentu s jednotným účinkem obsahuje také dohodu o jednotném patentovém soudu a nařízení o překladech. Počítá se s tím, že první patenty s jednotným účinkem budou uděleny již na počátku příštího roku.

„Považuji za velký úspěch, že se konečně podařilo vytvořit systém, který pro evropské a tedy i české podniky vytvoří funkční a cenově dostupný patent platící v téměř celé EU,“ uvedl český ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Aby mohl balíček v České republice platit, musí ještě projít ratifikačním procesem, zdůraznil.

Kromě České republiky vznik jednotného patentu EU podpořily i další země s výjimkou Itálie a Španělska. Tyto dva státy v minulosti vyjádřily opakovaný nesouhlas s navrženým principem, který počítá s překladem patentů a jejich průvodní dokumentace do trojice jazyků: angličtiny, němčiny a francouzštiny.

I přes tyto výhrady ale dohodu nakonec podepsala Itálie. Svůj podpis pod ní ale prozatím nepřipojilo Bulharsko, které v současné době prochází vládní krizí, a Polsko. Polská delegace svůj postoj vysvětlila obavami z negativních dopadů patentů na národní ekonomiku. Nevyloučila ale, že v budoucnosti svůj názor změní.

Klesnou náklady

Jak již bylo uvedeno v úvodu článku, evropský patent, který by platil ve všech zemích EU, vzniká již od počátku 70. let minulého století. Neúspěch jednání se přikládá neschopnosti členských států najít společnou řeč nad některými spornými body, kterým vévodila zejména citlivá otázka časově náročných a finančně nákladných překladů.

Jednání nabrala obrátky teprve na jaře roku 2010, kdy Evropská komise souhlasila se zavedením tzv. posílené spolupráce. Mechanismus, který zavedla Lisabonská smlouva, umožňuje, aby za splnění určitých podmínek pokračovala v integraci v konkrétní oblasti pouze skupina zemí. Státy, které se rozhodnou, že se spolupráce z nejrůznějších důvodů prozatím nezúčastní, mohou své rozhodnutí později změnit a k ostatním se přidat.

Nový návrh Komise následně posvětil i Evropský parlament a zásadní rozhodnutí o vzniku jednotné patentové ochrany na území „evropské pětadvacítky“ stvrdila Rada pro konkurenceschopnost, která se konala v březnu roku 2011.

Evropská komise si od společného patentu slibuje až 80% snížení nákladů na získání patentu v EU. Současný systém je totiž až 60ti násobně dražší než například v Číně.


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« červen »
  Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.