Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


České firmy kvalitu dělat umí

Na úterním Galavečeru s Českou kvalitou pořádaném v Národním domě na Vinohradech získalo dalších 18 českých firem oprávnění používat na svých výrobcích a službách logo Česká kvalita. O významu, který je těmto oceněním přikládán svědčí i záštity poskytnuté prezidentem České republiky Milošem Zemanem, premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a místopředsedou Senátu PČR Přemyslem Sobotkou. V době, kdy dramaticky stoupá počet odhalených nebezpečných výrobků na českém trhu, jsou tato ocenění nejen skvělou orientací pro spotřebitele při nákupu kvalitního zboží, ale i dokladem dobré práce českých firem, které jsou schopny dodávat produkty plně srovnatelné se světovou špičkou.

                                     Ceska_kvalita.jpg    

Výrobky a služby, které získají právo používat některou ze značek v Programu Česká kvalita, musí v přísných testech akreditovaných zkušeben prokázat, že jsou nadstandardně kvalitní, absolutně bezpečné pro spotřebitele a že splňují jak veškeré zákonné tak i nadstandardní požadavky stanovené Řídícím výborem Programu Česká kvalita. Díky průběžné kontrole ve výrobě i v obchodní síti mohou zákazníkům garantovat špičkovou kvalitu nejen v okamžiku udělení značky, ale po celou dobu, na kterou bylo právo jejího užívání uděleno. Nabídnou tak nejen absolutní jistotu při nákupu spotřebitelům, ale udělená značka je pro firmu i výbornou reklamou a nástrojem marketingu.

"Program Česká kvalita, který naše ministerstvo zaštiťuje, je jedním z nástrojů, jak ochránit spotřebitele před nekvalitními a zejména nebezpečnými výrobky na trhu. Důležitá je samozřejmě i kontrolní činnost ČOI, ale prevence je vždy lepší, než represe. A dobrovolné nezávislé ověřování kvality umožňuje zákazníkům bezrizikové nákupy a pro české firmy je dokladem vynikající úrovně jejich produkce a výbornou reklamou," říká Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu.

Nejen na český, ale na celý evropský trh přichází velké množství výrobků, které nesplňují kvalitativní, a často ani nejdůležitější bezpečnostní parametry. Ty, které jsou zdraví a životu nebezpečné jsou monitorovány jednotným evropským systémem RAPEX, který soustřeďuje nálezy kontrolních orgánů v zemích EU. A přestože kontrolní orgány mohou prověřit jen zanedbatelné procento ze všech produktů na trhu, počet nahlášených nebezpečných výrobků neustále roste.

"Situace na trhu se skutečně mění k horšímu. Počet zdraví a životu nebezpečných výrobků nahlášených Českou obchodní inspekcí do evropského systému RAPEX v roce 2013 vzrostl meziročně na trojnásobek," říká Jan Taraba, ředitel Národního střediska podpory kvality. "A protože není ve finančních možnostech žádného státu prověřit všechny výrobky, které přichází na trh, zbývá jen jediná možnost, jak se spotřebitelé můžou chránit: nezávislé značky kvality. V naší zemi jsou sdružené v Programu Česká kvalita " dodává Jan Taraba.

Nezávislé značení kvality skutečně zaručuje spotřebiteli, že nakoupí bezpečný a nadstandardně kvalitní výrobek. Jeden problém ale zatím neumožňuje plně využít potenciál, který by Program Česká kvalita mohl nabídnout spotřebitelům i českým firmám: jen malé procento z výrobků nabízených českými obchody má právo být označeno značkou kvality.

"Výrobci a obchodníci zatím necítí dostatečný tlak spotřebitelů na kvalitu a bezpečnost nabízeného zboží. A dokud nebude existovat dostatečně silná poptávka po výrobcích označených Českou kvalitou, nebudou firmy dobrovolné ověřování kvality využívat. Přeci jen pro získání značky musí uhradit náklady na testování v akreditované zkušebně a i když to nejsou žádné závratné částky, tak žádný podnikatel nevydává rád víc peněz, než musí. Těch osvícených, kteří si uvědomují, že se jim investice do ověření kvality vrátí, je zatím bohužel málo," vysvětluje Robert Szurman, předseda Rady kvality.

Je tedy především nutné seznámit spotřebitele s riziky, která jim při nákupu spotřebního zboží hrozí, aby vyvinuli tlak na výrobce a obchodníky v zájmu zlepšení kvality zboží na trhu. Nebezpečí hrozící při nákupu spotřebního zboží je totiž mnohem zákeřnější, než u potravin, protože následky používání např. textilu s karcinogenními barvivy, nebo hraček s ftaláty se projeví až po delším čase. Podle RAPEXu jsou přitom nejnebezpečnější právě oděvy, textil a hračky, které tvoří dohromady polovinu nebezpečných výrobků na trhu. A komplikace, které mohou zavinit, jsou opravdu velmi vážné: způsobují vážná chronická onemocnění (alergie, astma, rakovinu), často i s trvalými následky. Samostatnou kategorií jsou pak nekvalitní dětské botičky, díky kterým celá třetina dětí přichází do prvních tříd s – často nenávratně – poškozenýma nohama. A zcela zbytečně – v naší zemi je kvalita obuvnického (a nejen obuvnického) průmyslu na velmi dobré úrovni.

"České firmy skutečně umí dělat kvalitní zboží, o tom svědčí i zanedbatelný podíl nebezpečných výrobků vyrobených v ČR v databázi RAPEX. Bohužel, naše kvalitní firmy jsou často poškozovány obrovskými tlaky na nízkou cenu, za kterou se kvalitní produkt vyrobit nedá. Mnoho vynikajících českých výrobků tak mizí z trhu na úkor nekvalitní zahraniční konkurence mnohdy nesplňující ani základní bezpečnostní předpisy, což je škoda jak pro tuzemské firmy, tak pro zákazníky", komentuje situaci na trhu Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

18 nově oceněných výrobků a služeb na Galavečeru s Českou kvalitou je samozřejmě jen kapkou v moři těch nekvalitních. Pokud jim ale spotřebitelé začnou dávat přednost a budou kvalitu důsledně vyžadovat, situace postupně bude měnit k lepšímu. Program Česká kvalita je důležitou částí této cesty ke kvalitě.

www.ceskakvalita.cz

 Oceněné výrobky a služby:
 

Název firmy

oceňovaný produkt

předávaná značka Česká kvalita

Dadka Vracov s.r.o.

ložní prádlo pro děti do 3 let a dospělé

QZ - Zaručená kvalita

Prádelna Koudelka a syn s.r.o.

prádelenské služby

QZ - Zaručená kvalita

Hlavní město Praha

dětské hřiště Štěpánkova, Praha 5

Hřiště-sportoviště-tělocvična-ověřený provoz

Město Česká Třebová

dětské hřiště "Rákosníček", sídliště Lhotka

Hřiště-sportoviště-tělocvična-ověřený provoz

Dýhy Večeřa a spol., s.r.o.

zakázková výroba nábytku

Česká kvalita Nábytek - služby

JECH CZ s.r.o.

zakázková výroba nábytku

Česká kvalita Nábytek - služby

SENIOR centrum Blansko, příspěvková organizace

Domov pro seniory, Domov se zvláštním režimem

Značka kvality v sociálních službách

Městská správa sociálních služeb, Kadaň

Domov pro seniory

Značka kvality v sociálních službách

AŽD Praha s.r.o.

poskytování telematických služeb pro řízení dopravy

Certifikované služby IT

KOPOS KOLÍN a.s.

univerzální elektroinstalační krabice do zateplení

ESČ

MODUS, spol. s r.o.

svítidlo Q DECO SKY

ESČ

OSMOST s.r.o.

houbičky pro děti - mašinka

Bezpečné hračky

DZO s.r.o.

dětská obuv s pevným vedením paty

Zdravotně nezávadná obuv - bota pro Vaše dítě ŽIRAFA

Beďa - obuv s.r.o.

dětská usňová vycházková obuv, dětská usňová capáčková obuv

Zdravotně nezávadná obuv - bota pro Vaše dítě ŽIRAFA

D.P.K., spol. s r.o.

dětská usňová vycházková obuv letní i celoroční

Zdravotně nezávadná obuv - bota pro Vaše dítě ŽIRAFA

RATAJ a.s.

bezosé spirálové dopravníky

CZECH MADE - výrobky

Sdružení nájemníků ČR

poskytování odborné konzultace a pomoci potřebným v bytové problematice

CZECH MADE - služby

TESCOMA s.r.o.

konvice TEO TONE s vyluhovacími sítky

ITC certifikovaná kvalita

 


1. Senátor Tomáš Jirsa předává certifikát Česká kvalita - Czech Made  Stanislavu Ratajovi, majiteli firmy Rataj

Jirsa_a_Rataj_1.jpg2. Význam České kvality pro podnikání vyzdvihl náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Havlíček

Havli__ek_MPO_1.jpg3. Marek Jech přebírá certifikát Česká kvalita - nábytek od Pavla Mikošky, ředitele kvality Ahold ČR

Jech_2_1.jpg


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« květen »
  Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.