Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Ceny Via Bona ocenily filantropy, kteří svým osobním nasazením či penězi pomáhají ve svém okolí

Nadace Via letos už po devatenácté ocenila jednotlivce a firmy, kteří pomáhají změnit své okolí a darují druhým svůj čas, energii, znalosti či peníze. Dne 19. 10. 2016 vyhlásila letošní vítěze Ceny Via Bona za filantropii. Nezávislé komise, ve kterých zasedala i AMSP ČR, vybraly vítěze v šesti kategoriích. 

Patří k nim například Zdeňka Mocňáková, která navzdory svému upoutání na invalidní vozík pomáhá jiným lidem s postižením a seniorům. Získala ocenění v kategorii „Srdcař“ pro ty, kteří pomáhají zejména svým zápalem a energií. 

 

V kategorii „Mladý srdcař“ oceňující za své filantropické aktivity mladé lidi se porota rozhodla udělit dvě ceny: Jakub Trefný dlouhodobě pomáhá v řadě oblastech jako dobrovolník – seniorům, lidem bez domova i lidem na útěku. Druhý oceněný, Milan Dzuriak, vyráží na takzvané Cesty proti bolesti. Získává tím peníze na dobročinnost a plní sny postiženým dětem.    

 

V kategorii „Mecenáš“ získal ocenění podnikatel Sanjiv Suri, majitel firmy Zátiší Group, za řadu filantropických aktivit v Česku i ve světě. V kategorii „Dobrá firma“ pak získala ocenění novojičínská firma Dušan Hopp, Auto Díly Servis s.r.o., jejíž majitel a řada dobrovolníků pomohla zrekonstruovat azylový dům pro těhotné ženy v tísni. Novou kategorií byl letos takzvaný „Věrný dárce“. V té získal ocenění Asaf Auerbach, kterého v dětství zachránil Nicholas Winton, a on sám nyní pomáhá svým pravidelným darem dětem v nouzi.

 

Závěť pomáhá je dalším z ocenění, které se snaží upozornit na tento – v Česku zatím nepříliš častý - způsob darování. Nadace Via in memoriam ocenila mikrobioložku Ludmilu Šilhánkovou, která v závěti odkázala přes dva miliony korun na pomoc dětem a mladým lidem se zdravotním postižením.

 

Speciálním, sedmým oceněním, je Cena veřejnosti, kterou zaštítila Česká televize, hlavní mediální partner Ceny Via Bona. Její vítěz vzešel z hlasování na webových stránkách Nadace Via, a to ze všech nominovaných příběhů. Nejvyššího počtu hlasů nakonec z patnácti nominovaných příběhů získala výše zmíněná Zdeňka Mocňáková.

 

Cenu Via Bona každoročně zaštiťuje velvyslanec Spojených států v České republice, generálním partnerem je Nadace Vodafone Česká republika.

 

Organizuje ji Nadace Via, která podporuje rozvoj komunitního života a rozvoj filantropie v Česku. Nadace usiluje o to, aby bylo v Česku více lidí, kteří společně pečují o své okolí a kteří darují druhým. „Každá dobročinnost je i příběh – a může být silnou motivací pro lidi, kteří o darování uvažují, ale zatím nevědí, jak začít,“ shrnuje ředitel Jiří Bárta, proč Nadace Via ceny uděluje.

 

Nadace Via je také partnerem dokumentárního cyklu Filantrop režisérky Jany Počtové, který bude o víkendech od listopadu vysílat Česká televize. Jeden z dílů bude věnován i letošnímu držiteli Ceny Via Bona v kategorii „Mecenáš“, Sanjivu Suri.

 

Pro více informací a kontakty na jednotlivé filantropy, jejichž příběh či rozhovory můžete zpracovat, kontaktujte Zdeňka Mihalca z Nadace Via, e-mail: zdenek.mihalco@nadacevia_cz, tel: 739 681 824

 

 

Ocenění Via Bona 2016 dle jednotlivých kategorií:

 

Kategorie Srdcař a Cena veřejnosti: Zdeňka Mocňáková

Od svých 25 let je Zdeňka Mocňáková upoutána na vozík, přesto věnuje svůj volný čas pomoci seniorům a zdravotně znevýhodněným. V Lounech zřídila službu Senior taxi pro lidi, kteří se obtížně pohybují. Ve Svazu tělesně postižených Zdeňka Mocňáková už skoro 30 let zvyšuje povědomí o životě a problémech lidí s postižením.

 

Kategorie Mladý srdcař: Milan Dzuriak a Jakub Trefný

Milan Dzuriak závodně sportoval, jenže zdravotní problémy ukončily jeho kariéru. To ho ale nezlomilo. Vyjel na Cestu proti bolesti, chtěl během měsíce ujet na kole 2000 kilometrů a splnit sny dvěma postiženým chlapcům - konkrétně získat pro ně peníze na nový invalidní vozík a výlet do Paříže. To se mu povedlo a Milan v současnosti chystá druhý ročník Cesty proti bolesti.

Jakub Trefný pravidelně navštěvuje seniory v domovech důchodců, účastní se vánočních obědů pro lidi bez domova, organizuje veřejné sbírky pro potřebné a neváhá ani vyrazit do zahraničí pomoci lidem na útěku před válkou. Přestože je Jakubovi teprve 19 let, patří mezi zkušené dobrovolníky a svými skutky už k dobrovolnictví inspiroval spoustu spolužáků a lidí ze svého okolí.

 

Kategorie Dobrá firma: Dušan Hopp, Auto Díly Servi s.r.o.

Majitel firmy Dušan Hopp v posledních letech získával peníze a koordinoval dobrovolníky při rekonstrukci azylového domu pro těhotné ženy v nouzi. V současnosti se s dalšími dobrovolníky účastní brigád k zajištění provozu domu. Pan Dušan Hopp jde v regionu příkladem a ukazuje, že i malé podniky v odvětví, od kterého se to zrovna nečeká, mohou udělat mnoho dobrého.

 

Kategorie Mecenáš: Sanjiv Suri

Majitel firmy Zátiší Group Sanjiv Suri na své narozeninové oslavě vybídl hosty, aby místo dárku podpořili projekt Člověka v tísni v Kambodži. Vybranou částku sám zdvojnásobil. Další peníze věnoval na vybudování dvou škol v Kongu. V rodné Indii ujel na kole 850 km, aby získal prostředky pro projekty Lékařů bez hranic. Sanjiv Suri zapojuje do filantropických aktivit své známé a pomáhá posouvat kulturu filantropie v Česku.

 

Kategorie Věrný dárce: Asaf Auerbach

Asaf Auerbach pokračuje v odkazu svého zachránce, Sira Nicholase Wintona. Díky jeho statečnosti přežil válku a sám teď pomáhá dětem v nouzi. Už více než 9 let každý měsíc věnuje dvě třetiny svého sirotčího důchodu na podporu dětem v nejchudších zemích světa. Asaf Auerbach se také účastní vzdělávacích besed a vybízí k pomoci druhým.

 

Kategorie Závěť pomáhá: Ludmila Šilhánková

Ludmila Šilhánková v závěti odkázala přes dva miliony korun na podporu vzdělávání a rekreaci dětí a mladých lidí se zdravotním postižením. I přes své vlastní zdravotní postižení se stala uznávanou mikrobioložkou. Příběh nominoval Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.

Další informace:

 

Nadace Via vznikla v roce 1997. Podporuje aktivní lidi, kteří chtějí společně měnit své okolí k lepšímu. Snaží se přispět k rozvoji komunitního života a usiluje o to, aby se filantropie stala běžnou součástí života v Česku.

 

Cena Via Bona je ocenění, které už 19 let udílí Nadace Via jednotlivcům a firmám za významné a inspirativní počiny v oblasti filantropie.  Nadace Via udělila tuto cenu poprvé v květnu roku 1998 s cílem obnovit zpřetrhanou tradici filantropie v Česku.

 

Hodnotící komisi Ceny Via Bona tvoří každoročně nezávislá skupina porotců, složená ze zástupců firem, odborné veřejnsoti, novinářů a neziskových organizací.

 

Další informace k Ceně Via Bona:

www.nadacevia.cz/viabona

Link na výběr fotografií z večera: https://www.facebook.com/NadaceVia/photos/?tab=album&album_id=10154638701377128

 

Viablog:

http://www.nadacevia.cz/2016/10/19/cena-via-bona-2016-nejsilnejsi-filantropicke-pribehy-letosniho-roku/

 


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« červen »
  Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.