Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Cech čalouníků a dekoratérů žádá o spolupráci

Cech čalouníku a dekoratérů se intenzivně věnuje přípravě jednotné soustavy kvalifikací v jednotné soustavě povolání k oboru dřevozpracujícího a papírenského průmyslu, vytváření dílčích kvalifikací a pracuje na systémech celoživotního vzdělávání dospělých. Hledají se specialisté.

Je s tím hodně práce a pokud jsou mezi členy AMSP ČR firmy a specialisté, kteří by se chtěli do problematiky zapojit v pracovních skupinách např. pro zpracování dřeva, výrobu nábytku nečalouněného i čalouněného, výrobu papíru, dýh, hudebních nástrojů,  montáží oken, montáží dveří atd. viz Národní soustava povolání, mohou kontaktovat Cech čalouníků a dekoratérů přímo a je velký předpoklad, že se domluví na spolupráci.

Práce v pracovních skupinách je mírně honorovaná a slouží především pro pokrytí cestovních nákladů těch, kteří jedou ze vzdálenějších míst. Nejedná se o finančně  výhodnou činnost.

Tato práce je důležitá zejména pro stanovování toho, co by současní kvalitní pracovníci měli umět, aby byli pro zaměstnavatele zajímaví nebo aby mohli být OSVČ. Také to posunuje učiliště a školy, aby modernizovali výuku o nové materiály a technologie i nové učební obory.

Také se tím totiž  vyhledávají a definují nové potřeby trhu. Teď je to právě velmi aktuální a bude z toho samostatné nové povolání a to je montážník nábytku (zde je již pracovní skupina ustavená), dále montážník oken, montážník dveří. U revize Dílčí kvalifikace montážník nábytku se teď řeší rovněž speciální kompetence montážníka, tedy  problém toho, že v nábytku je dnes mnoho elektroinstalací (světlo, polohování, zvedání horních dvířek v kuchyních a skříních, otevírání spodních výsuvů nejen u kuchyňského nábytku, ale všude možně. Letos v lednu na IMM v Kolíně n.R. bylo také snižování horních polic šaten a skříní pomocí elm. a mnohé jiné.) V Německu již v nábytkářských učilištích se nové povolání montážník vyučuje, u nás to bude postupně potřeba také.

Dále jsou samostatné DK  důležité také pro rekvalifikace, protože při prodlužování aktivního věku budou chtít (nebo už to činí) lidé měnit profesi v průběhu života a budou vycházet ze svých koníčků (šička, čalouník, truhlář, odborný poradce - prodejce nábytku, výrobce hudebních nástrojů, montážník nábytku atd.) a budou chtít na to získat certifikát. Takže je to spíše důležité pro rozvoj oborů, uspokojování společenských potřeb atd.

Vidět je to např. v úklidových službách: ti již mají v DK i  psychologické zkoušky. Důležitá je také schopnost komunikace se zákazníkem u každého pracovníka, nejen prodejce, ale u každého řemeslníka sjednávajícího zakázku nebo přicházejícího do bytu ať za účelem zaměření  a následné montáže či oprav.

Vše je dle zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání.

Více se lze dozvědět na www.narodni-kvalifikace.cz

S pozdravem

ing. Helena Prokopová, cechmistr a tajemník, soudní znalec, předseda Sektorové rady pro dřevozpracující a papírenský průmysl, člen České ergonomické společnosti

Kontakt (MO +420 602 558 554, e-mail: cech_cal@volny_cz )


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« leden »
  Po Út St Čt So Ne
1     1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31    

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.