Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Bude Česká republika v r. 2020 mezi TOP 20 zeměmi světa?

Vláda chce do roku 2020 dostat Českou republiku mezi 20 nejvíce konkurenceschopných zemí světa. Napomoci by tomu měla Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti, kterou od ledna letošního roku připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s dalšími resorty a sociálními partnery. Strategie klade důraz na zlepšení socioekonomického a institucionálního prostředí, ve kterém rozvíjejí firmy své ekonomické aktivity a podporují tím růst životní úrovně obyvatelstva. AMSP ČR se přímo aktivně podílela na přípravě této strategie.

Mezinárodní srovnání ukazují, že konkurenceschopnost ČR se ztrácí. V žebříčku konkurenceschopnosti Světového ekonomického fóra se Česká republika za poslední dva roky propadla z 31. na 36. místo. Blížíme se tedy do skupiny zemí, kde je Španělsko, Itálie nebo Portugalsko.

Konkurenceschopnost brzdí podle premiéra Petra Nečase zpomalující růst produktivity ekonomiky, nezdravé zadlužování, korupce a neefektivita ve veřejném sektoru a nedokončená dopravní infrastruktura.

Strategie posuzuje konkurenceschopnost v devíti pilířích. Mezi ty hlavní patří instituce, infrastruktura a inovace. Celkem je připravených 43 velkých projektů, které budou znamenat přes dvě stovky různých opatření. Navrhovaná opatření vycházejí z doporučení mezinárodních institucí i Národní ekonomické rady vlády (NERV). Opatření jsou propojena s dalšími klíčovými strategiemi vlády a samozřejmě vychází i z programového prohlášení vlády.

Navrhovaná opatření

Finanční ústava

Řada evropských zemí se v posledních době propadla do závažných problémů se splácením svých dluhů. Vláda chce zabránit tomu, aby se do stejné situace dostala také Česká republika, proto navrhuje přijetí finanční ústavy.

Ústavní zákon bude jasně definovat rozpočtovou zodpovědnost a zaváže každou vládu k zodpovědné politice, která neohrozí stabilitu veřejných financí. Mimo jiné například tím, že bude muset Poslanecké sněmovně předkládat Zprávu o rozpočtové strategii. Pokud ji poslanci dvakrát po sobě zamítnout, musí vláda požádat o důvěru.

Základní registry

Dalším příkladem jsou základní registry. Stát se v současné době na občany a na podnikatele obrací i s požadavky, které by si mohl bez problémů vyřídit sám. Státní správa tak provozuje velké množství nejrůznějších rejstříků, které spolu vzájemně nespolupracují. Občan nebo podnikatel tak často musí opakovaně prokazovat údaje, které veřejná správa už má.

To ale skončí. V plánu je spuštění základních registrů, ze kterých si budou úřady všechny obvyklé potřebné údaje stahovat samy. Projekt by měl začít fungovat už za necelý jeden rok.

Občanům a podnikatelům komplikují život také nekonečné novelizace zákonů. Nejde přitom pouze o jejich počet, ale také o takzvané přílepkování zákonů v posledních stádiích legislativního procesu.

Navrhuje se proto, aby nejen zákon, ale i pozměňovací návrhy musely být opatřené zhodnocením dopadů na legislativní prostředí (RIA) a zhodnocením možných korupčních rizik (CIA).

O tom ostatně mluví i dodatek koaliční smlouvy, který požaduje právě zavedení protikorupčního hodnocení. Tyto změny je možné prosadit změnou jednacího řádu. Na návrhu se už pracuje a mohl by začít platit od začátku příštího roku.

Vzdělávání

Další oblastí je vzdělávání. Velké nedostatky má přitom Česká republika zejména v předškolním období dětí. Matkám s dětmi chybí možnosti, jak skloubit svůj pracovní a osobní život.

Dlouhá absence matek na pracovním trhu se nejen podepisuje na možnostech jejich uplatnění, ale má také negativní vliv na ekonomiku už jen tím, že zvyšuje tlak na sociální systém.

Proto se navrhuje větší podpora pro firemní školky, a to změnou školského zákona, který bude s tímto typem školek počítat. Kromě toho  se navrhuje revidovat legislativu týkající se zakládání předškolních zařízení. Měla by umožňovat například i vzájemnou rodičovskou výpomoc.

Výdaje státu pod kontrolou veřejnosti

„Chceme vytvořit přehledný internetový portál, kde budou právě takové informace všem dostupné. Tak, aby si na něm kdokoli mohl rozklikat rozpočet jakékoli veřejné organizace opravdu do poslední položky,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek s tím, že se nechali inspirovat Velkou Británií, kde podobná stránka funguje i jako důležité protikorupční opatření. „Chceme jít příkladem a formu klikacího rozpočtu bude mít Ministerstvo průmyslu a obchodu už pro příští rok,“ dodal ministr.


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« květen »
  Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.