Brexit
29. 3. 2017 notifikovala premiérka Velké Británie (VB) aktivaci čl. 50 Lisabonské smlouvy. Tím odstartovala dvouletou lhůtu pro vyjednávání mezi VB a EU. V současné době již proběhly nebo budou následovat především následující kroky:
-
30. 3. britská vláda vydala „Great Repeal Bill White Paper“. Tento dokument stanovuje hlavní prvky Great Repeal Bill, který převede legislativu EU do legislativy VB záhy po brexitu a vytvoří pravomoci k náležité modifikaci zákonů v oblastech, kde to bude pro VB příhodné.
-
Na konci března představil předseda ER návrh tzv. vodítek pro vyjednávání, která byla schválena 29. 4. Pokyny jsou kromě úvodu rozděleny do šesti částí: I. Hlavní principy, II. Fázový přístup k vyjednávání, III. Dohoda o podmínkách vystoupení, IV. Budoucí vztahy EU–VB, V. Princip loajální spolupráce a VI. Procesní opatření pro vyjednávání dle čl. 50. Druhým krokem bude přijetí detailního vyjednávacího mandátu, jehož návrh Komise představila 3. 5. a který bude přijat Radou pro obecné záležitosti (GAC) 22. 5. 2017.
-
Obě strany mají zájem o uzavření dohody o volném obchodu. Dohoda se ovšem nemůže vyrovnat podmínkám účasti na vnitřním trhu a musí poskytovat záruky proti praktikám nekalé soutěže. Může být uzavřena až po výstupu UK z EU. Nicméně EU v návrhu mandátu stanovila, že diskuze o budoucích vztazích/přechodném období může začít už v rámci dvouleté lhůty, jakmile bude dosaženo významného pokroku v rozhovorech o podmínkách rozvodu. Vyjednávání mezi VB a EK by se měla začít v červnu (po volbách ve VB, které proběhnou 8. 6. - očekává se posílení pravomocí premiérky). Doufáme, že vyjednávání povedou k uzavření finální dohody koncem podzimu 2018.
-
Dohoda pak musí projít jak parlamentem VB i EU a může samozřejmě dojít i k jejímu odmítnutí. K hlasování dojde v roce 2019. V případě, že se nepovede dojednat dohodu přijatelnou pro oba parlamenty, lze dvouletou lhůtu pro opuštění EU prodloužit, nicméně je k tomu nutný jednomyslný souhlas členských států. Tento scénář by zvýšil právní nejistotu a je z našeho pohledu nežádoucí. Pokud bude dohoda dojednána a parlamenty projde, bude o ní hlasováno v roce 2019 již jen kvalifikovanou většinou 21 členských států.
Názory EU a Velké Británie na průběh BREXITU se liší:
-
VB chce jednat o podmínkách odchodu a nových vzájemných vztazích souběžně, EU chce o budoucích vztazích/přechodném období začít diskutovat až po dosažení významného pokroku ve vyjednávání exitu.
-
Problémem může být také uznání finančních závazků, tyto EU vyčíslila na 60 miliard EUR, ale VB ústy premiérky Mayové tvrdí, že nedluží EU nic.
-
VB chce jednat za zavřenými dveřmi. EU chce, aby dokumenty byly poskytovány EP a čl. státům.
-
Po rozhovorech s Mayovou uvedl předseda EK Juncker, že premiérka „žije v jiné galaxii“ a má nereálné představy o jednání. Prosáknutí těchto informací do médií zhoršilo atmosféru mezi EU a UK.
Zdroj: SP ČR