Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Brexit

29. 3. 2017 notifikovala premiérka Velké Británie (VB) aktivaci čl. 50 Lisabonské smlouvy. Tím odstartovala dvouletou lhůtu pro vyjednávání mezi VB a EU. V současné době již proběhly nebo budou následovat především následující kroky:

 • 30. 3. britská vláda vydala „Great Repeal Bill White Paper“. Tento dokument stanovuje hlavní prvky Great Repeal Bill, který převede legislativu EU do legislativy VB záhy po brexitu a vytvoří pravomoci k náležité modifikaci zákonů v oblastech, kde to bude pro VB příhodné.

 • Na konci března představil předseda ER návrh tzv. vodítek pro vyjednávání, která byla schválena 29. 4. Pokyny jsou kromě úvodu rozděleny do šesti částí: I. Hlavní principy, II. Fázový přístup k vyjednávání, III. Dohoda o podmínkách vystoupení, IV. Budoucí vztahy EU–VB, V. Princip loajální spolupráce a VI. Procesní opatření pro vyjednávání dle čl. 50. Druhým krokem bude přijetí detailního vyjednávacího mandátu, jehož návrh Komise představila 3. 5. a který bude přijat Radou pro obecné záležitosti (GAC) 22. 5. 2017.

 • Obě strany mají zájem o uzavření dohody o volném obchodu. Dohoda se ovšem nemůže vyrovnat podmínkám účasti na vnitřním trhu a musí poskytovat záruky proti praktikám nekalé soutěže. Může být uzavřena až po výstupu UK z EU. Nicméně EU v návrhu mandátu stanovila, že diskuze o budoucích vztazích/přechodném období může začít už v rámci dvouleté lhůty, jakmile bude dosaženo významného pokroku v rozhovorech o podmínkách rozvodu. Vyjednávání mezi VB a EK by se měla začít v červnu (po volbách ve VB, které proběhnou 8. 6. - očekává se posílení pravomocí premiérky). Doufáme, že vyjednávání povedou k uzavření finální dohody koncem podzimu 2018.

 • Dohoda pak musí projít jak parlamentem VB i EU a může samozřejmě dojít i k jejímu odmítnutí. K hlasování dojde v roce 2019. V případě, že se nepovede dojednat dohodu přijatelnou pro oba parlamenty, lze dvouletou lhůtu pro opuštění EU prodloužit, nicméně je k tomu nutný jednomyslný souhlas členských států. Tento scénář by zvýšil právní nejistotu a je z našeho pohledu nežádoucí. Pokud bude dohoda dojednána a parlamenty projde, bude o ní hlasováno v roce 2019 již jen kvalifikovanou většinou 21 členských států.

                                                                                       

                 

Názory EU a Velké Británie na průběh BREXITU se liší:

 • VB chce jednat o podmínkách odchodu a nových vzájemných vztazích souběžně, EU chce o budoucích vztazích/přechodném období začít diskutovat až po dosažení významného pokroku ve vyjednávání exitu.

 • Problémem může být také uznání finančních závazků, tyto EU vyčíslila na 60 miliard EUR, ale VB ústy premiérky Mayové tvrdí, že nedluží EU nic.

 • VB chce jednat za zavřenými dveřmi. EU chce, aby dokumenty byly poskytovány EP a čl. státům.

 • Po rozhovorech s Mayovou uvedl předseda EK Juncker, že premiérka „žije v jiné galaxii“ a má nereálné představy o jednání. Prosáknutí těchto informací do médií zhoršilo atmosféru mezi EU a UK.

                           

Zdroj: SP ČR

 


Nahoru

Kalendář akcí

« 2021 »
« leden »
  Po Út St Čt So Ne
53         1 2 3
1 4 5 6 7 8 9 10
2 11 12 13 14 15 16 17
3 18 19 20 21 22 23 24
4 25 26 27 28 29 30 31

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.