Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


AMSP ČR ke změnám v zákonech kvůli zavedení evidence tržeb

Nový zákon o evidenci tržeb (ET) se formuje do finální podoby, a ve zkráceném připomínkovém řízení je nyní také doprovodný zákon, který sumarizuje související změny dopadající do ostatních právních předpisů. Změny tak nastanou též v zákoně o DPH, zákoně o daních z příjmů a v zákoně o správních poplatcích. AMSP ČR je připomínkovým místem, tedy návrhy změn se bude zabývat a se zákonodárci komunikovat.

Doprovodný zákon předpokládá snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15% s výjimkou daně na alkohol, tabákové výrobky a doplňkový sortiment. Toto opatření lze považovat za pozitivní, neboť má zejména napomoci zmírnit dopad zavedení evidence tržeb na spotřebitele, tj. aby s evidovanými tržbami nedošlo k nárůstu cen jídla v restauračních zařízeních. Současně sníží výjimky a nelogičnosti, kdy restaurace nakupovaly za nižší sazbu DPH a prodávaly za vyšší, to se nyní srovná. 

Další změnou v zákoně o DPH je ovšem též neakceptovatelné začlenění nové povinnosti podat daňové přiznání k DPH i kontrolní hlášení pouze přes aplikaci „EPO“ (aplikace elektronická podání pro Finanční správu), a nikoliv již přes datovou schránku, kterou si podnikatelé byli nuceni povinně zřídit pro komunikaci s úřady. Kontrolní hlášení je součástí vykazovacích povinností podnikatelů vůči státu od tohoto roku a správce daně a jeho informační systém již nyní hlásí problém s propustností objemů dat. Proto se nyní zákonodárce snaží včlenit do zákona o DPH další povinnost podnikatelů, a to posílat výkazy přes EPO. AMSP ČR s touto změnou nesouhlasí, neboť elektronizace má logiku pouze tehdy, pokud se tím všem sníží administrativa, což však není tento případ.

Po intenzivních jednáních AMSP ČR s ministerstvem financí zákon o daních z příjmů na druhé straně nově počítá s jednorázovou slevou ve výši 5000 Kč pro všechny fyzické osoby, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby podle Zákona o evidenci tržeb, a to z důvodu kompenzace zvýšených nákladů, které jim v souvislosti s účinností zákona mohou nastat.

Novinkou zákona o správě poplatků je, že podnikatel může požádat příslušného správce daně o závazné posouzení, zda konkrétní tržba podléhá dani a evidenci (tedy že nejde o nahodilý příjem). Průlomové novum je v tom, že finanční úřad vydá závazné stanovisko, tedy ne již nezávazný výrok, jak byli dosud podnikatelé zvyklí. Tento úkon ovšem bude zpoplatněn tisícikorunou.


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« červen »
  Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.