Banner_540x60_AMSP.jpg

GASTRO_540x60_sleva__002_.jpg

EU_540x60_2.jpg


Zákon o evidence tržeb: AMSP ČR uhrála přijatelné podmínky pro živnostníky

Zákon o evidenci tržeb (ET) prošel poměrně rozsáhlým připomínkovým řízením, a doznal určitých změn. Naší Asociaci se podařilo zargumentovat a prosadit řadu připomínek, neboť máme zájem na co nejmenším možném zatížení podnikatelů. Zákon o evidenci tržeb v současné upravené verzi, která ještě bude podléhat schválení vládou a parlamentem, je možné stáhnout na největším informačním portálu k evidenci tržeb eltrzby.cz.   

Za uspokojivě vyřešenou považujeme autentizaci (tedy registraci k evidenci tržeb). Přestože elektronická komunikace s úřady poskytuje mnohé výhody, drobný podnikatel by neměl být nucen si zřídit datovou schránku.Šlo by jednoznačně o zvýšení administrativní zátěže, pokud by si k evidenci tržeb musel drobný podnikatel zřídit též datovou schránku, o niž jinak nestojí. Současná úprava v zákoně je tak slušně kompromisní“, oceňuje Pavla Břečková, místopředsedkyně AMSP ČR. Povinnost podávat žádost o autentizační údaje formou datové schránky byla ze zákona vypuštěna. V budoucnu se uvažuje o jednotném podávání žádosti prostřednictvím portálu správce daně, přičemž prvotní přihlašovací údaje získá poplatník buď na pracovišti finančního úřadu, nebo prostřednictvím datové schránky. „Volba je na jeho uvážení, a to považuji za férové“, dodává Pavla Břečková.

Zákon nově zavádí možnost závazného posouzení o určení evidované tržby.  Znamená to, že podnikatel může požádat příslušného správce daně o závazné stanovisko, zda konkrétní tržba podléhá evidenci (a tedy že nejde o nahodilý příjem). Místopředsedkyně AMSP ČR krok vítá: „Dlouhodobě prosazujeme odpovědnost úřadu a úředníka za svá stanoviska a výroky, aby již nenastávaly případy, že finanční úřad něco takzvaně off-record něco poradí, a o dva roky později to při kontrole penalizuje“. Tento úkon ovšem bude zpoplatněn tisícikorunou. „Není to úplně optimální, ale berme to jako první pozitivní vlaštovku a posun k lepším zítřkům“, uzavírá.  

AMSP ČR měla zásadní výhrady vůči účtenkové loterii, která se nikde v zahraničí příliš neosvědčila, a navíc znamená přenos odpovědnosti státu na jiné subjekty, což není zdravým elementem v ekonomice jakékoli země. Pořádání loterie je nově uvažováno spíše v nepravidelných časových intervalech s cílem seznámení veřejnosti s evidencí tržeb, a připomenutí její existence, nikoliv tedy ve formě pravidelných slosování.

Po intenzivních jednáních s ministerstvem financí považuje AMSP ČR za úspěch prosazení jednorázové slevy ve výši 5000 Kč pro všechny fyzické osoby, kterým vznikla povinnost evidovat tržby, a to z důvodu kompenzace zvýšených nákladů, které jim v souvislosti s účinností zákona mohou nastat. „Je podstatné, že je to sleva přímo na dani, a navíc je samozřejmě možné též reálnou pořizovací hodnotu odečíst ze základu daně“, upřesňuje Pavla Břečková a uzavírá: „Má-li být evidence tržeb nevyhnutelnou, pak je toto solidním opatřením ke zmírnění prvotního dopadu na ty nejmenší podnikatele“.  

Na základě předcházejících jednání s Ministerstvem financí se Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR podařilo vyjednat to, že řemeslníci a drobné živnostenské služby nebudou zatím zahrnuty v režimu EET, dále to, že nebude povinné brát si účtenku, podařilo se i to, že systém bude zaváděn po etapách, přičemž jakékoliv další případné rozšíření o jinou skupinu podnikatelů bude pouze po důkladné analýze a vyhodnocení všech dopadů. Diskutujeme s ministrem financí speciální 80% daňové paušály pro obchodní a restaurační jednotky do 150m2. Za zcela klíčové považujeme také to, že s největší pravděpodobností bude zavedena 15% sazba DPH pro restaurace.


Nahoru

Kalendář akcí

« 2020 »
« červen »
  Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          

02_EET.png

01_MIST__I___EMESEL.png

03_ANAL__ZA.png

04_MEOHUB.png
04_FB_podnikova_zena.png

04_FB_SC_YB.png

05_FB_R___2016.png

06_YT_R___2016.png


AMSP obrázek 1 AMSP obrázek 2 AMSP obrázek 3 AMSP obrázek 4 AMSP obrázek 5

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Od roku 2001 sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.